Co jakiś czas pojawia się na wykopie informacja, że kurier dolicza horrendalną dopłatę bo paczka ważyła więcej niż na deklaracji/miała inne wymiary. Nie wiem czemu ludzie mają problem ze znalezieniem tej informacji w internecie, więc jeszcze raz:
Kurier nie ma prawa zważyć sobie paczki, stwierdzić że waży więcej niż zadeklarowano, doręczyć paczkę i doliczyć dopłaty za nią. Art 48 prawa przewozowego:
(...)
2. Sprawdzenia dokonuje się w obecności nadawcy, a jeżeli wezwanie go nie jest możliwe albo gdy nie zgłosi się w wyznaczonym terminie, przewoźnik dokonuje sprawdzenia w obecności osób zaproszonych przez siebie do tej czynności.
(...)
Jeżeli więc kurier żąda po doręczeniu paczki dopłaty za przekroczoną wagę, można wg mnie go olać, a w sądzie powołać się na wcześniej przytoczony zapis. Jednostronna weryfikacja wagi (co ma miejsce notorycznie) jest złamaniem prawa.
Gdyby ktoś miał wątpliwości niech spojrzy na wyrok Sygn. akt XVI GC 1499/13 (https://orzeczenia.ms.gov.pl/c...) i fragment:
(...)
Sąd chciałby podkreślić, iż nikt nie odmawia przewoźnikowi prawa do sprawdzania tych danych, przewoźnik bowiem ma prawo bronić swoich interesów przed klientami, którzy starają się np. uzyskać niższą cenę podając świadomie nie prawdziwe dane stanowiące podstawę kalkulacji ceny. Jednakże sposób sprawdzenia również musi być objęty wiedzą i zgodą obydwu stron i nie może stawiać przewoźnika w uprzywilejowanej pozycji pozbawiając nadawcę praw.
Zapobiegają temu przepisy prawa przewozowego zgodnie z którymi (art. 48) sprawdzenia dokonuje się w obecności nadawcy, a jeżeli wezwanie go nie jest możliwe albo gdy nie zgłosi się w wyznaczonym terminie, przewoźnik dokonuje sprawdzenia w obecności osób zaproszonych przez siebie do tej czynności. Wynik sprawdzenia zamieszcza się w liście przewozowym albo dołączonym do niego protokole.
W regulaminie świadczenia usług przez powoda nie ma mowy o sprawdzeniu w obecności osób towarzyszących lub powiadamianiu nadawcy. Warto jednak wskazać, iż przepisy prawa przewozowego są bezwzględnie obowiązujące i nie można umownie zmieniać ich treści, zatem wiążące są zapisy ustawy
(...)
PS: zaoszczędziłeś kasę/czas dzięki tej informacji? przekaż coś na cele charytatywne albo komuś też pomóż.
PS2: Do napisania tego skłoniły mnie słowa @krakowiak z ostatniego wykopu "(...)kilka dni po doręczeniu już przesyłki do odbiorcy i OPŁACENIU przesyłki otrzymuję informację że przesyłki zostały zweryfikowane pod kątem wagi i wymagają dopłaty +398 zł do już opłaconej przesyłki paletowej 141 zł (wartość rynkowa za tą usługę).(...)".
PS3: Fajnie by było jakoś tak otagować, wypromować tą informację, żeby była w górnych wynikach googla pod wszystkimi frazami typu "kurier dopłata" "kurier waga" "kurier wymiar" itd ;)
Komentarze (229)
najlepsze
- zamawiasz kuriera po odbiór paczki
- idziesz do punktu gdzie można nadać paczkę
Powołałem się również na art. 42 i odtrzymałem odpowiedź, że "usługa była usługą spedycyjną a nie kurierską" (cokolwiek to znaczy i "Powyższe skutkuje tym, że zastosowania w
Podstawowe rozwiązanie to mierzenie przy nadaniu i w przypadku przekroczenia odmowa odebrania bez dopłaty.
Uważam, że kurier który przyjmuje paczkę powinien mieć miarkę i wagę. W przypadku wątpliwości to kurier dokonuje pomiaru. Jak nie ma wątpliwości, a coś wyjdzie dalej - to kurier przyjmujący
Miałem taką sytuację z sendit.pl, po 2 miesiącach od nadania zaczęły spływa dopłaty za "niestandard" - i co nam Panie zrobisz? Więc w sumie dopłaty przyszły za 3 miesiące, zrezygnowałem z ich usług od razu,