Bitmessage to bardzo prosty w założeniu (około 30 sekund :) bezpieczny i szyfrowany DOMYŚLNIE bez żadnych ustawień, komunikator jak email.
- wiadomości są zaszyfrowane, tylko odbiorca je zobaczy
- nie ma w ogóle centralnych serwerów które mogły by coś ocenzurować, kasować
- zachowanie prywatności: wiadomo z jakiego adresu wysyłasz, ale nie wiadomo jakie masz IP (tym bardziej gdy połączysz się przez Tor)
- wiadomości są pewne - nie do podrobienia (w zwykłym e-mail można to banalnie prosto sfałszować, szczególnie przy współpracy serwera jak np onet, gmail)
- działa "jak email". Limit przechowywania wiadomości około 2-30 dni (ale na dysku masz na zawsze), rozmiar chyba do 0.2 MB (pasta o serwerowni spokojnie się mieści ;) niestety nie ma jeszcze załączników ale pewnie w przyszłych wersjach
- możesz łatwo tworzyć sobie dodatkowe adresy tylko klikasz klawisz i już
- ma w sobie prosty program GUI
- ochrona przed spam: aby wysłać komputer nadawcy musi poświęcić trochę czasu na obliczenia (ty ustawiasz ile czasu). Możesz podnieść stopień tej ochrony w razie potrzeby. Ostatecznie możesz przejść na whitelist i tylko odbierać od znajomych. Osoby znajome domyślnie nie muszą wykonywać tej anty-spamowej pracy zbyt dużo.
Wystarczy pobrać program z
https://bitmessage.org/wiki/Main_Page
program jest w Pythonie.
jedna uwaga w tej wersji program DŁUGO się łączy do sieci. Wystarczy poczekać. To może trwać i 4-8 godzin. Ale potem już to działa lepiej. Gdy kropka jest czerwona (ikona / w roku okna i na pasku) to jest 0 połączeń sieciowych, ale gdy poczekasz to będzie żółta co znaczy iż sieć jest w pełni połączona. To normalne w tej wersji.
Można go kompilować z kodu na github (obecna stabilna wersja to 0.6.1), lub gotowe .exe dla Windows, lub binarkę dla Linux lub dla Macintosh.
Pobieramy,
ustawiamy czy chcemy połączenie przez sieć Tor czy normalnie,
klikamy stworzenie nowego Identity swojego (polecam tą wersję deterministyczną - zapisujesz to hasło sobie np na kartce) i gotowe.
Jeszcze w opcjach, dajcie ilość pracy i ustawcie proponuję na 10 w obu polach. Będzie bardziej odporne na spam domyślnie.
Jak się uda to napiszcie do mnie, mój adres:
BM-2cXK39GaLnsqSjT98dUu3H6VFCxqoyphtr
Pod wpisem proszę podajcie swoje adresy też oraz można jest ustawić w profilu.
Odporne na banowanie, zarówno modów z prawidłową ilością genów z portalu ze śmiesznymi obrazkami, oraz przez Google i inne złe korpo :)
Komentarze (113)
najlepsze
Tylko czekać aż użytkownik umieści bazę danych w złośliwie skonfigurowanym folderze, którego zawartość automatycznie wysyłana jest do skydrive/onedrive, usługi partnerskiej w programie PRISM albo wiadomości będą częścią zrzutu pamięci dołączanego do raportu o błędach, które regularnie zbiera NSA.
Poza tym microsoft podaje pliki z onedrive i outlook.com jedynie jako przykłady do czego rości sobie dostęp:
Fakt faktem, że ostrzegłem, że do poważnych zadań wymagających prywatności nie należy używać Windowsa.
Jakby ktoś był zainteresowany:
http://junta.pl/kryptografia-stosowana-jak-szyfrowac-mejle/
http://junta.pl/kryptografia-stosowana-jak-szyfrowac-mejle-cz-2/
Kto poda swój adres i napisze najfajniejszą odpowiedź na pytanie "po co warto mieć taki bezpieczny email" wygra 2 piwka w walucie Bitcoin wysłanej na wskazany potem adres ( ͡€ ͜ʖ ͡€)
BM-2cXK39GaLnsqSjT98dUu3H6VFCxqoyphtr - mój adres.
"bo tak ( ͡° ͜ʖ ͡°)"
BM-2cVfyntBz3R7mX4H6Vn6DgiZ25HpxLY5hq here ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MysGG: W postaci zaszyfrowanej są rozproszone po całej sieci zdaje się. Zobacz whitepaper :)
Onet też nie może podjąć decyzji aby blokować wszystkie Twoje emaile nawet jeżeli zna Twój adres.
Oprócz tego, chyba też nikt nie wie kto do kogo pisze, ale nie jestem jeszcze pewien na 100%. A onet oczywiście wie z kim o której godzinie piszesz.
Przecież już napisałem, że ona nie ma za zadanie chronić prywatności. Ma rozpowszechnić BM i ułatwić korzystanie z niego.
str. 87 "bramka bitmessage.ch dlaczego jej unikać"
W skrócie: z regulaminu wynika - oprogramowanie zamknięte, autorzy nieznani, ktoś przejmuje część ruchu wewnątrz sieci Bitmessage.
@Reeddigg: można, przez tą bramkę bitmessage.ch - powiązane zobacz
2. I te starsze niz 30 dni się z tego łancucha usuwają?
3. nie dałoby się zrobić normalnych nazw adresów? normalną nazwe chyba można by zhashować na ten ciąg losowych znaków. Wtedy uniknęło by się wysyłania wiadomości na losowe adresy bo należało by znać hash i nazwe adresu z której ten hash powstaje.
5. nie znam się zbyt
@zezz: ale wtedy każdy będzie chciał mieć nazwę "s-x" albo "cool" i komu się ona należy? Nazwy są długie aby nie było kolizji i kłótni o to (tak jak z adresami bitcoin).
Natomiast widzę tam opcję obsługi Namecoin. Może na ich forum jest więcej informacji lub na tym wiki ich.