Siema mirki i mirabelki.
Wrzucam to #
chwalesie z powodu że było pyszne.
Hobbistycznie zajmuję się #elektronika i #
programowanie w #
arduino. Zbudowałem cyrkulator do gotowania potraw
sous-vide
Program sterownika zerżnąłem ze strony
instructables, lecz w swojej wersji zamiast garnka ryżowego użyłem zwykłej grzałki turystycznej 1000W i wzbogaciłem projekt o pompę (paliwową) aby temperatura szybciej się rozprzestrzeniała, była dokładniejsza. W efekcie skoki temperatury to ok. 0.1 - 0.2 st. C. max.
Do zrobienia dania poniżej można użyć zwykłego garnka do ryżu z regulacją temperatury (od 60 st. C. wzwyż), lub kupić cyrkulator zanurzeniowy (koszt ok. 1500zł -7500zł)
Wygląda dość dziwnie, dlatego że zbudowany jest w głównej mierze ze... śmieci. Po lewej zasilacz z panelem sterowania i sterownikiem. Po prawej gar ze stekami (zapakowane w miarę hermetycznie), a w puszcze grzałka sonda temperatury i pompa. Wiatrak chłodzi radiator bo zastosowany transformator prostowniczy był za mocny i stabilizatory napięcia wydzielają dużo ciepła.
Co do samej potrawy (pierwsza w tym urządzeniu) - Steki z ryżem i sałatką (niestety karkówka, bo poszedłem za późno do sklepu).
Szczegóły dania #
gotujzwykopem
Stek
(najlepiej polędwica lub szynka) w moim przypadku marna karkówka zapakowana bez powietrza z łyżką masła (lub oliwy), świeżą łodygą tymianku, liściem laurowym, przyprawami wg uznania (ja użyłem startej suszonej papryczki chilli, pieprzu czarnego i kolorowego).
Gotowanie sous-vide, w zależności od tego jak "zrobione" mięso chcemy otrzymać
Trzeba pamiętać, że im niższa temperatura, tym dłuższy czas gotowania.
Ja gotowałem w ok. 62 st. C. przez 3.5h (są mięsa np. kaczka którą się gotuje 12h).
Wg mnie warto wybrać temperaturę pomiędzy 60 a 70 st. C, bo powyżej 60 giną wszystkie bakterie, a poniżej 70, gdyż wtedy struktura mięsa jest zajebista.
Sos
Stek wyciągamy z kąpieli wodnej. Do małego garnka wylewamy wszystkie soki które wypłynęły z mięsa i w raz z masłem (i przyprawami) stworzyły zalewę, dodajemy odrobinę soli, świeżego rozbitego czosnku i zagęszczamy zimną wodą z mąką.
Otrzymujemy sos do mięsa Jakie to jest kuu***wa dobre!
Na rozgrzaną do temperatury czeluści piekielnych patelni z głębokim dnem wkładamy stejki (posmarowane olejem do smażenia, lub masłem). Nie wlewamy oleju do patelni! Steki się pięknie zarumienią, a temperatura nie zadziała na mięso w środku.
Sałatka
Świeże liście szpinaku, pistacje, starty ser grana padano (ten jest dość ostry, może być nawet gouda, ważne żeby był twardy), kapary, oliwa, posiekane suszone pomidory.
Ryż
z dodatkiem powideł (powidła nie powinny znacznie wpłynąć na smak ryżu - 1 łyżeczka na 1 torebkę ryżu jest ok.)
mój wyszedł trochę rozgotowany, ale i tak był ok :-)
Smacznego!
Komentarze (17)
najlepsze
powiedzmy że jak pelikan łykam zarzutkę i odpowiem: arduino "uczy się" prędkości spadku temperatury i dostosowuje czas pracy grzałki aby woda nie zmieniła swojej temperatury o 0.1 st. C.