Wpis z mikrobloga

Dalkia EC2 Karolin w #poznan

W liczbach:

1975 r. - rok, w którym uruchomiono dostawy ciepła dla miasta Poznania z EC2

7 kotłów (2x OP-140, 2x OP-430, 2x PTWM-180, kocioł olejowy)

3 bloki opalane węglem kamiennym, jeden kocioł OP-140 opalany biomasą + 2 kotły na mazut (szczytowe) + 1 kocioł na olej (szczytowy)

9 wyprowadzeń linii 110 kV, m.in. do GPZ-tów w Plewiskach, Naramowicach, Swarzędzu, Antoninku, Czerwonaku

2 wyprowadzenia linii 15 kV - na potrzeby mieszkańców Karolina

3 magistrale ciepłownicze wyprowadzone są z EC2, każda o średnicy 2xDN800

907,9 MW - moc cieplna EC2

269,5 MW - moc elektryczna EC2

470 km - długość sieci ciepłowniczej Poznania

203 m - wysokość komina EC2 (najwyższa budowla aglomeracji poznańskiej)

80% - tyle procent zamówionej mocy cieplnej przeznaczono na potrzeby związane z ogrzewaniem pomieszczeń (2010 r., jednak pozostaje to niezmienne od kilku lat)

15% biomasy, 84% węgla, 1% inne paliwa - tak wygląda struktura paliw zużytych do wytworzenia energii w 2013 r.

462 - tyle osób pracuje w Zespole Elektrociepłowni Dalkia Poznań (EC1 i EC2)

W ciekawostkach:

Prócz energii cieplnej i elektrycznej EC Karolin produkuje także parę technologiczną, która jest przesyłana m.in. do fabryki Bridgestone (2 MPa) i firmy Unilever (1 MPa). Podobno kiedyś parę przesyłano także do... zakładu produkcji pieczarek (pozdrawiam @pieczarrra).

Najdalszym punktem (węzłem systemowym) w mieście, do którego przesyłane jest ciepło jest Osiedle Kopernika - około 20 km na południe od elektrociepłowni (po trasie rurociągu).

Ciepło systemowe z EC2 służy także do podgrzewania murawy Stadionu Miejskiego.

Na teren elektrociepłowni prowadzi bocznica kolejowej obwodnicy Poznania, po której wjeżdżają pociągi dostarczające paliwo: węgiel oraz mazut. Na terenie EC2 znajduje się oczywiście obrotnica wagonowa.

#energetyka #cieplownictwo #ciekawostki #statystyki #dyktapoleca
HorribileDictu - Dalkia EC2 Karolin w #poznan 



W liczbach:

1975 r. - rok, w który...

źródło: comment_iPduAIRnsLVEhTfCSpBT7eZVLlkOITUx.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pan_Slon: To musi załatwiać z kierownictwem elektrowni. I tej akurat nie znam, ale na wielu nie widziałbym najmniejszych szans. Niech najlepiej napisze, że ma pomysł na taką, a taką sesję, że to może poprawić wizerunek i rozpoznawalność elektrowni i że zdjęcia przed publikacją przedstawi do akceptacji. Może się uda.
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Wpuszczają na pewno do Poznania do EC1, niedziałającej już Elektrociepłowni Garbary. Tylko tam od kilku lat sukcesywnie wycinane są stare urządzenia, chyba jakieś cztery kotły zostały. Ale w tym roku @addic7ed-urbex był tam na sesji i jakieś maszyny były, ogółem sama architektura jest ciekawa i warto pójść ;)
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: ja na MiBM byłem na wycieczce w karolinie, pani psor od termodynamiki nas zabrała. Chyba robi takie wycieczki co roku, a to bardzo miła kobieta, pewnie jakbyś spytała w mailu czy możesz się dołączyć to nie byłoby problemu. Pani profesor nazywa się Ewa Tuliszka-Sznitko
  • Odpowiedz
@padobar: Fajnie macie, ja jestem na trzecim roku energetyki i nikt nas nigdzie nie zabierał, są tylko jakieś wycieczki ze środków UE, ale ja pojadę dopiero za rok, za to do elektrowni atomowej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tuliszka, kojarzę, jakąś książkę napisała chyba.
  • Odpowiedz
@padobar: A, no może, na tym waszym wydziale to same małżeństwa, pozdro dla Państwa J. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Hm, napiszę może do niej, masz rację. Ogółem dużo osób mówi, że gdybym do koła naukowego należała to łatwiej byłoby na takie wycieczki jeździć, ale oni tam tylko lepią makiety z kartonu xD
  • Odpowiedz
@padobar: Wybieram się właśnie we wtorek, dobrze że jeszcze mi przypomniałeś. Kurczę, nie wiem, by zrobili jakieś koło dotyczące kolei, ale żeby też o sieci trakcyjnej było... Nie wiem, chyba tylko koło dot. transportu jest.
  • Odpowiedz