Wpis z mikrobloga

Dalkia EC2 Karolin w #poznan

W liczbach:

1975 r. - rok, w którym uruchomiono dostawy ciepła dla miasta Poznania z EC2

7 kotłów (2x OP-140, 2x OP-430, 2x PTWM-180, kocioł olejowy)

3 bloki opalane węglem kamiennym, jeden kocioł OP-140 opalany biomasą + 2 kotły na mazut (szczytowe) + 1 kocioł na olej (szczytowy)

9 wyprowadzeń linii 110 kV, m.in. do GPZ-tów w Plewiskach, Naramowicach, Swarzędzu, Antoninku, Czerwonaku

2 wyprowadzenia linii 15 kV - na potrzeby mieszkańców Karolina

3 magistrale ciepłownicze wyprowadzone są z EC2, każda o średnicy 2xDN800

907,9 MW - moc cieplna EC2

269,5 MW - moc elektryczna EC2

470 km - długość sieci ciepłowniczej Poznania

203 m - wysokość komina EC2 (najwyższa budowla aglomeracji poznańskiej)

80% - tyle procent zamówionej mocy cieplnej przeznaczono na potrzeby związane z ogrzewaniem pomieszczeń (2010 r., jednak pozostaje to niezmienne od kilku lat)

15% biomasy, 84% węgla, 1% inne paliwa - tak wygląda struktura paliw zużytych do wytworzenia energii w 2013 r.

462 - tyle osób pracuje w Zespole Elektrociepłowni Dalkia Poznań (EC1 i EC2)

W ciekawostkach:

Prócz energii cieplnej i elektrycznej EC Karolin produkuje także parę technologiczną, która jest przesyłana m.in. do fabryki Bridgestone (2 MPa) i firmy Unilever (1 MPa). Podobno kiedyś parę przesyłano także do... zakładu produkcji pieczarek (pozdrawiam @pieczarrra).

Najdalszym punktem (węzłem systemowym) w mieście, do którego przesyłane jest ciepło jest Osiedle Kopernika - około 20 km na południe od elektrociepłowni (po trasie rurociągu).

Ciepło systemowe z EC2 służy także do podgrzewania murawy Stadionu Miejskiego.

Na teren elektrociepłowni prowadzi bocznica kolejowej obwodnicy Poznania, po której wjeżdżają pociągi dostarczające paliwo: węgiel oraz mazut. Na terenie EC2 znajduje się oczywiście obrotnica wagonowa.

#energetyka #cieplownictwo #ciekawostki #statystyki #dyktapoleca
HorribileDictu - Dalkia EC2 Karolin w #poznan 



W liczbach:

1975 r. - rok, w który...

źródło: comment_iPduAIRnsLVEhTfCSpBT7eZVLlkOITUx.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

nie ma już torów kolejowych prowadzących do elektrociepłowni


@Magix_Slayer: W zeszłym tygodniu miałam cały wykład o EC1 i EC2, więc też się dowiedziałam... Ten sezon grzewczy jest ostatnim dla EC1, tzn. i tak jest on zimną rezerwą, ale jakieś 4 kotły tam były, nawet 2 lata temu je uruchomili podczas mrozów :D W środku praktycznie nic już nie ma, wszystko było wycinane w ostatnich latach... Ale skąd wiesz, że obiekt
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: Chyba się jednak rozpędziłem z tą rozbiórką, słyszałem tylko, że teren będzie sprzedany więc od razu dopisałem sobie najgorszy scenariusz :P Ale odrestaurowanie budynki EC i zrobienie tam czegoś ogólnodostępnego to byłoby coś :)
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: Tu też jest parę ciekawych ujęć (jest tam też wiele innych historycznych zdjęć poznańskich obiektów)

A co do loftów tam to chyba bym w końcu się wyniósł na swoje :D Tylko pewnie ceny byłyby zabójcze, w stylu Warzelni :P
  • Odpowiedz