Wpis z mikrobloga

Ideologia i program Obozu Narodowo - Radykalnego

(Cały artykuł tutaj http://www.onr.czyz.org/artykul-3-t-ideologia-i-program-obozu-narodowo-radykalnego.html)

Działacze ONR nie stworzyli nigdy spójnej i jednorodnej koncepcji ustroju politycznego oraz gospodarczego akceptowanej przez wszystkich członków obozu. Zręby programu i ideologii Obozu Narodowo - Radykalnego zawarte zostały w Deklaracji uchwalonej 14 kwietnia 1934 r., jednak aż do wybuchu wojny publicyści tworzyli projekty szczegółowych rozwiązań programowych, mające rozszerzyć ją i uzupełnić.

#ruchnarodowy #onr #narodowywykop #nacjonalizm
  • 16
  • Odpowiedz
Co do linku, trzeba usunąć nawias na końcu.

@GrzegorzSkoczylas:

Po prostu przeczytaj tekst, tam różnice z nazizmem widać na każdym kroku

Celem ideologów ONR było wypracowanie trzeciej drogi pomiędzy demokracja parlamentarną a ustrojem totalitarnym. Pojawiło się kilka projektów przyszłego ustroju państwa, różniących się w szczegółach, ale posiadających zbieżną wizję generalną. Państwo miało stać się narzędziem narodu, posiadać silną władzę wykonawczą, ale polityczna rola aparatu administracyjnego miała zostać zredukowana do strzeżenia bezpieczeństwa
  • Odpowiedz
@danin: No właśnie, niestety przeczytałem ten niezbyt lotny tekst, i widzę zbyt dużo podobieństw.

Jak się mają gadki o odrzuceniu poglądów o etno czy rasowym pochodzeniu, do różnicowania obywateli Państwa ze względu na przynależność narodową? Jedno chore kryterium zastąpiono innym niezbyt trafnym.

Nie ukrywam, że oprócz pewnej dozy humoru, narodowcy dostarczają mi przede wszystkim bezmiar obrzydzenia. Wijecie się jak piskorze, żeby tylko oficjalnie nie zostać przypisanymi do tej samej kategorii co
  • Odpowiedz
@danin: II Wojna Światowa pośród morza okrucieństwa i bezsensu, miała też pewne zalety. Jedną z nich było właśnie niedopuszczenie do pełnego rozwinięcia się tych wszystkich chorych narodowych idei. Gdyby nie to wydarzenie, to spotkalibyście się wszyscy przy jednym stoliku tej samej polityczno-światopoglądowej frakcji. Tacy czyści (nie rasowo oczywiście, narodowościowo i światopoglądowo), tacy prężni, tacy dziarscy chłopcy

Z #czarnolisto wedle uznania. Tęsknił nie będę :)
  • Odpowiedz
@danin: Circa about, jakbyś twierdził, że silnik wysokoprężny i benzynowy nie są silnikami spalinowymi :)

Można rozważać istotne różnice, wypierać wady jednego i drugiego, podkreślając jednocześnie zalety, natomiast przeznaczenie i cel są te same.

W oderwaniu od motoryzacyjnej metafory, mam nadzieję, że Historia po prostu was pożre i z niesmakiem wypluje.
  • Odpowiedz
@GrzegorzSkoczylas:

Więc czemu organizacje narodowe w Polsce nie przyłączyły się do Niemców, tylko walczyli z nimi w podziemiu?

Gadasz brednie. Wiele antyniemieckich organizacji partyzanckich ( nie tylko w Polsce) składało się z nacjonalistów.
  • Odpowiedz
@danin: Nie mieszaj, sympatyczny ultra-narodowy koleżko, ideologi politycznej czasu pokoju, z wyborami podejmowanymi w czasie wojny. Bo jest to co najmniej prostacki błąd logiczny. A jak już nurtują cię takie zagadnienia, to jak to było z tym Piaseckim?
  • Odpowiedz
@GrzegorzSkoczylas:

Tylko że według mnie RNR jest raczej odchyłem od ONR, nie jest dla niego w pełni reprezentatywna.

Więc kiedy mieli się przyłączyć do nazistów?( ͡° ͜ʖ ͡°)

Cały obóz narodowy traktował Niemców jako zagrożenie (ze względu na ich nastroje rewizjonistyczne) i to jeszcze przed dojściem Hitlera do władzy.

A ich poglądy polityczne nie opierały się na tym kto rządzi w danym kraju ale jaki ma stosunek
  • Odpowiedz
@danin: Jedną z cech ideologii opartych na rządach silnej ręki jest poszukiwanie zewnętrznego i wewnętrznego wroga. W waszym wypadku - odpowiednio - Niemcy i Żydzi. Natomiast znając światopoglądowy koniunkturalizm takich tworów politycznych, nie należałoby się dziwić nagłemu zwrotowi wektorów. Na szczęście II WŚ to uniemożliwiła. Jakkolwiek pan Piasecki daje do myślenia.

Nie bardzo mam siłę do takich dyskusji, bo to jak przekonywanie kalafiora, że jest marchewką. Kultywujcie sobie te swoje tradycje,
  • Odpowiedz
@GrzegorzSkoczylas:

Jakiego szukania wroga?? Endecja te nastroje które doprowadziły do jego zwycięstwa. Nie ma w tym żadnego szukania wroga. Również w przypadku Żydów stały za tym tylko ich postawy wobec Polski.

przekonywanie kalafiora, że jest marchewką.


Tak, cała twoja argumentacja to przekonywanie że mamy takie poglądy jakie uważasz że mamy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie wkładaj mi w usta swoich marzeń ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
@danin: To umówmy się tak. Wy się zajmujecie tymi waszymi narodowymi sprawami, a ja... Ja sobie będę dalej wmawiał, że jesteście, stosował niemerytoryczne chwyty w dyskusji, dochodził do nieprzeciwnych wniosków i dalej uważał, że im szybciej ideologia narodowa w waszym wydaniu zniknie, tym lepiej.

Niezawodnie odezwę się w temacie katastrof i zmian wprowadzanych przez RN po 11 listopada. Zobaczymy, co tym razem #!$%@? w imię Wielkiej Polski.

Wiem, wiem, prowokacja mainstreamowych,
  • Odpowiedz
@danin: A jeszcze tak na marginesie. Nie mogę wyszperać w pamięci żadnego w miarę normalnie funkcjonującego organizmu państwowego opartego o wasz program. Może posłużysz jakąś pomocą w tej materii.

Bo mam wrażenie, że nie mając na szczęście sprawdzenia ideologii w działaniu, macie dość mdłe wyobrażenie, jak to wcielić w życie. I gdybyście dostali taką szansę, to modelowo spieprzylibyście wszystko. Nie tylko z braku doświadczenia, ale przede wszystkim ze względu na ogromy
  • Odpowiedz