Wpis z mikrobloga

Ktoś ze znajomych polecił mi lubimyczytac.pl żeby stworzyć swoją biblioteczkę, skorzystać z rekomendacji etc.

Wchodzę a tam Pan Tadeusz oceniony przez użytkowników na 6.31, dla testu odpaliłem sobie porównanie i wklepałem jakiegoś Harry'ego Pottera, Kamień Filozoficzny ma 7,84, Zakon Feniksa 8.0 :---DDD Psychodela nie ma dna.

#lubimyczytac #ksiazki #literatura #mickiewicz
  • 55
  • Odpowiedz
@hartke_B: Czy ja dobrze rozumiem?

Z jednej strony gnijesz, bo Pan Tadeusz ma niższą ocenę od HP. Ok. Ale później sam piszesz, że wielkość to nie jest kwestia 'podobania się'.

Więc o co chodzi? Ma niższa ocenę, mniej się podobało, ale zgodnie z tym co pisałeś osoba oceniająca Pana Tadeusza na 4 i tak może uważać, że to wielkie dzieło jest.
  • Odpowiedz
@Golibroda: to po coś się męczył? Od czegoś są opracowania. Mnie się Ferdydurke bardzo podobała, ale cały ten badziew z okresu romantyzmu sobie odpuściłem na sam widok okładki.
  • Odpowiedz
@hartke_B: Pan Tadeusz to dziadostwo i wcale nie dziwi mnie jego niska ocena. Ba, stawiam dolary przeciwko żołędziom, że osoby oceniające go wysoko to jakaś banda pretensjonalnych hipsterów. O, lubię Pana Tadeusza to jestem wielce hardkorowy znawca literatury. O ile nad jakością formy można jeszcze dyskutować, to fabularnie ta książka nie przedstawia sobą niczego. Jeden z gorszych utwór w kanonie lektur szkolnych.
  • Odpowiedz
  • 1
sugerowanie że da się czerpać przyjemność z czytania Pana Tadeusza


Upadek społeczeństwa detected.
  • Odpowiedz
jedni stawiają wyżej Słowackiego niż Mickiewicza, inni na odwrót


@hartke_B: Co wyraźnie pokazuje, że są bezwartościowi, bo dla każdego myślącego człowieka jest oczywiste, że Słowacki przerasta Mickiewicza, tak samo jak np. Gombrowicz przerasta Grocholę.
  • Odpowiedz
@Theos: dodajmy do tego jeszcze 133 (aktualnie) plusików

@czesu: >fabularnie ta książka nie przedstawia sobą niczego

niepewny czy troll, naprawdę wymagasz fabuły i akcji od utworu romantycznego? To tak jakby mierzyć wszystko jedną miarą. Nie każdy utwór ułożony jest na popkulturowym schemacie dobra fabuła- akcja- pointa/wstrząsające zakończenie
  • Odpowiedz
  • 1
@hartke_B: no ale co? Od dzis w internetach? Wysokie oceny ma to, co sie ludziom podoba, a nie to co uznawane jest za wybitne. I choc znam i rozumiem wielkosc Pana Tadeusza to jednak wolalabym czytac Pottera. Dla przyjemnosci. Bo wiekszosc ludzi czyta wlasnie dla przyjemnosci i to tego powinno sie uczyc w szkolach, zamiast wpychac do gardel trudne do zrozumienia i przetrawienia dziela.
  • Odpowiedz
@mojwa:

Bo wiekszosc ludzi czyta wlasnie dla przyjemnosci i to tego powinno sie uczyc w szkolach.


Przyjemności? Zamiast wartości? Zastanów się bardziej długoterminowo jaki wpływ na ludzi miałby kanon lektur opierający się na Harrym Potterze, Zmierzchu i Wiedźminie (3..2..1.. ból dupy kucyków)
  • Odpowiedz
  • 7
@hartke_B: hurr durr przyjemnosci zamiast wartosci!

Statystyki sa takie, ze Polak czyta jedna ksiazke rocznie czy nawet nie. Lepiej zeby czytal wiecej, niekoniecznie ambitnych dziel.

Poza tym masz swiadomosc tego jak uczniowie podchodza do takich dziel? ZZZ. I tyle. Bez odpowiedniego prowadzenia nic z tego nie wyciagaja.

Moj polonista dal nam liste chyba 100 czy nawet 200 ksiazek, wartosciowych ale roznych. Trzeba bylo wybrac 10, przeczytac i porozmawiac z nim o
  • Odpowiedz
@hartke_B: "Pana Tadeusz" nie jest dobrym przykładem do oceny lubimyczytać, przecie większość ludzi którzy ją czytają to licbaza która zawsze będzie hejtować lektury. Harry Potter też nie jest dobrym przykładem, bo "normalny" czytelnik jej nie weźmie do ręki i nie oceni. Poza tym kijek Ci w oko, nie lubię Ciebie.
  • Odpowiedz
gdzie każdy kładzie lachę na lektury.


@hartke_B: No pewnie, odpuścić bo im się nie chce czytać. Jeszcze się mózgi przegrzeją. Gustowny pomysł milordzie.
  • Odpowiedz