Wpis z mikrobloga

Dobra Mirki miesiąc temu zgłosiłem, że zrobię #ama. Było trochę zawirowań ostatnio w moim życiu, stąd ta zwłoka ale do rzeczy.

Ogłaszam mirkoama z prawnikiem, który przez 3 lata pracował w takim bliskim temu środowisku sektorze IT z ramienia kancelarii prawnej specjalizującej się w obsłudze IT, e-commerce i wszystkiego co było związane z technologią (nie tylko nową technologią). Pytajcie o wszystko co chcecie :), mogę poopowiadać w szczególności jak wygląda współpraca z informatykami i jak bufony (prawnicy) patrzą na drugich bufonów (informatyków) ^^, czy o mocno przereklamowanej sytuacji finansowej prawników.

Wyprzedzając weryfikować się nie zamierzam, bo w sumie nawet nie wiem jak (ʘʘ).

Osobiście głównie zajmowałem się ochroną danych osobowych, ochroną konkurencji i konsumentów, znaki towarowe, własność int. (najmniej). Obecnie siedzę w innej branży, której raczej nie zdradzę (co by za dużo się nie ujawniać)

Na pytanie odpowiadam (jeżeli będą) co najmniej do soboty, kiedy pójdę na imprezę.

Mam nadzieję, że będzie chociaż jedno pytanie ( ͡ ͜ʖ ͡)

Wołam @Kulavvy @szalet @tler i #webdev

#prawo #it #informatyka
  • 21
  • Odpowiedz
@stekelenburg2 "skąd adw. Anna Łuczak ma IP komputerów, które zajmowały się ściąganiem filmów z torrentów? Bo to mnie w tej sprawie ciekawi najbardziej i nie daje spokoju."

Najprawdopodobniej (na 90%) niemieckie firmy detektywistyczne. Sporo z nich zajmuje się (w przeciwieństwie do polskich) uzyskiwaniem IP naruszycieli.
  • Odpowiedz
@Obojeeetnie: "W jaki sposób doszedłeś do tego stanowiska? Dwa kierunki na raz? Jak wyglądała Twoja ścieżka zawodowa?"

Tylko i wyłącznie prawo. Wiedzę ściśle informatyczną mam bardzo słabą, trochę większą (w moim mniemaniu) mam na temat funkcjonowania tych rynków i funkcjonowania pewnych technologii w ogólności. Generalnie jestem zwolennikiem pracy w zespołach interdyscyplinarnych, w których jedni uczą się od drugich - ja uczyłem się od speców IT, oni mam nadzieję ode mnie.

Jeżeli
  • Odpowiedz
@stekelenburg2: Najprawdopodobniej podpinają się pod tracker i pingują komputery łączące się z trackerem. I mają IP. W ten sposób powstała mapka wszystkich urządzeń podłączony do Internetu wrzucona na mirko jakiś czas temu. Ale to tylko przypuszczenia laika.
  • Odpowiedz
@stekelenburg2: "a jak robią to one?"

Pod względem technicznym - nie mam pojęcia ;] Z tego co się orientuje przychodzi taki gotowy wykazik kto z jakiego IP kiedy co ściągnał - a dalej w ruch uchylanie tajemnicy telekomunikacyjnej.
  • Odpowiedz
@gajzer: jestem ciekaw jak to jest z tymi serwisami z anime (np. anime-odcinki.pl): stoją na Polskich hostingach, krajowych domenach, część nie ma żadnego regulaminu itp., a nikt nic im nie robi za udostępnianie filmików - Czyli to tylko studio z Japonii musiałoby złożyć im sprawę cywilną? Czy jest na to paragraf, ale nikt sobie tym głowy nie zawraca?
  • Odpowiedz
@tler "estem ciekaw jak to jest z tymi serwisami z anime (np. anime-odcinki.pl): stoją na Polskich hostingach, krajowych domenach, część nie ma żadnego regulaminu itp., a nikt nic im nie robi za udostępnianie filmików - Czyli to tylko studio z Japonii musiałoby złożyć im sprawę cywilną? Czy jest na to paragraf, ale nikt sobie tym głowy nie zawraca?"

Moim zdaniem wygląda to tak:

Roszczenia prawnoautorskie (własność intelektualna filmów) - Japonia lub lokalni
  • Odpowiedz
@gajzer: czego oczekuje branża IT od prawnika? Typowa obsługa w zakresie corporate'ów i prawa pracy czy też bardziej specjalizowane usługi z IP czy innych tego typu? Czym branża IT różni się od innych?
  • Odpowiedz
@cinkek: "1. duże korpo czy mała kancelaria?

2. jak z zarobkami?

3. dlaczego zmieniłeś miejsce zatrudnienia?"

1. Ani duże korpo, ani mała kancelaria. Tzw. kancelaria butikowa (od 15 do 25-30 pracowników), specjalizująca się w wybranej branży (w tym przypadku IT)

2. Zarobki młodych prawników są słabe. Aplikant/młodszy prawnik zarabiał w moim regionie od 500 (takie absolutne minimum), 1000-2000 (najczęściej oferowane), max 2500. Wszędzie mowa o zarobkach netto. W Warszawie/Poznaniu zarabia się
  • Odpowiedz
@grfff: "czego oczekuje branża IT od prawnika? Typowa obsługa w zakresie corporate'ów i prawa pracy czy też bardziej specjalizowane usługi z IP czy innych tego typu? Czym branża IT różni się od innych?"

Branża IT różni się wszystkim :).

Kancelaria specjalizująca się w IT nie robi Ci raczej bieżącej obsługi korporacyjnej i prawa pracky. Chodzi o specjalistyczne usługi związane z pisaniem regulaminów, oceną zastosowanych rozwiązań technicznych z punktu widzenia legalności, dbanie
  • Odpowiedz
@grfff: generalnie w korpo IT jest delikatnie odseparowane od konkurencji i IP. w zakres IT wchodzi ochrona danych osobowych i głównie tematyka kontraktowa (umowy wdrożeniowe, outsourcingowe, licencje, transakcje dotyczące hardware'u etc.). IT często stanowi część działu TMT.
  • Odpowiedz
@grfff: "czyli jakbyś miał wymienić jedną dziedzinę najważniejszą to co by to było? IP, konkurencja, dane osobowe?"

Chyba własność intelektualna, chociaż inne dziedziny są również bardzo istotne.
  • Odpowiedz
@gajzer:

@cinkek: bardziej chodzi mi o to, czego zwykła firma IT (nie korpo) oczekuje od prawnika. BTW nie spodziewałem się, że ktoś przykłada wagę do ODO, trochę siedziałem w temacie i mam wrażenie, że nie ma drugiej takiej dziedziny prawa, którą klienci zasadniczo mają w dupie, a która przez prawników nią się zajmujących jest podnoszona do rangi dziedziny najważniejszej :)
  • Odpowiedz
@grfff: Z tym się zgodzę, że małe firmy mają póki co ODO w dupie (ich błąd), ale jak tylko wejdzie nowe Rozporządzenie UE i perspektywa kar finansowych szybko wszystko się zmieni. Skończy się wysyłanie newslettera, nawet jak ktoś nie wyraził zgody ^^ i będą szukać jak tutaj zalegalizować zebrane dotąd bez podstawy prawnej dane.

Z wagi jaką odznacza się ODO zdają sobie sprawę korporacje, które wiedzą jak duża wartość przedstawiają zgromadzone
  • Odpowiedz
@gajzer: zobaczymy, jak na razie to pieśń przyszłości, lobbing wciąż walczy. Przypominam tylko, że teraz za brak ODO można dostać wyrok karny, a jak to wpływa na świadomość w zakresie ochrony danych wszyscy wiemy :)
  • Odpowiedz