Wpis z mikrobloga

#s4wc #lol #leagueoflegends

Nie gram w LoLa już z rok czasu i podczas oglądania mistrzostw zauważyłem, że każdy mecz to praktycznie te same bany i picki (z niewielkimi odstępstwami). Gdyby ktoś doświadczony mógłby mi odpowiedzieć na dalej zadane pytania, byłoby miło.

Tak czysto z pamięci:

Jungle: Kha'zix, Rengar, Lee Sin

Top: Maokai, Ryze, Alistar, Lulu

Mid: Orianna, Zed, Yasuo, Zilean

ADC: tutaj akurat jest różnorodność chociaż najczęściej widziałem chyba Tristane

Support: jak wyżej/ Janna

1. Możecie mi wytłumaczyć dlaczego meta na dzień dzisiejszy akurat tak wygląda?

2. Z czego wynika powrót do gry Alistarem/Lulu na topie?

3. Kiedyś można było zaobserwować znacznie więcej championów typu Renekton/Darius/Shen/Malphite/Jayce/Riven na topie; Zax/Nautilus/Hecarim/Shyvana/J4 w jungli, masa innych championów na midzie i pozostałych pozycjach. Odpowiedź na to pytanie pewnie częściowo zawiera się w pierwszym, ale tak mocno zostały znerfione czy ich brak w rozgrywkach wynika z aktualnej mety?

Jeżeli ktoś znajdzie trochę czasu na odpowiedzenie, to z góry dzięki.
  • 7
@narwi: teraz wiekszośc banó to yasuo/braum co tam ejszcze fizz, kata

akurat te champ yco podales sa mocne i ludzie nim igrają tak jak kiedyś grało sie innymi a alistyaqr ejst mocny po prostu

edit: a i morgane ejszcze banuja bo teraz robienie full supporta to chybiony pomysł zwykle ludzie biora na supporty jakieś anki czy wlasnie morgany
ADC: tutaj akurat jest różnorodność chociaż najczęściej widziałem chyba Tristane


@narwi: Na bocie jest najmniejsza różnorodność więc zastanów się czy Twoje pytania o metę mają sens. Tristana jest grana najczęściej bo ma chory zasięg.

2. Z czego wynika powrót do gry Alistarem/Lulu na topie?


Głównie z rozbudowy roli suppa, to już nie tylko biegająca przeszkadzajka/pomagajka tylko często champ który ma znaczący wpływ na rozgrywkę. Teraz często top lane potrzebuje utility i
@narwi:

Top to teraz utility, cc i w sumie duża wytrzymałość.

Mid, tutaj wrócili do łask champy typu assasin. Ew. grają też utility Ori czy Zil.

Bot po zmianach Bloodthirstera oraz Botrka trochę się zmienił na korzyść właśnie Trist czy Koga. Janna zawsze była mocna jako support, a teraz znowu wróciła na piedestal chociaż w yolo q najsilniejsza jest morgana.

Dżungla to już nie tanki itd. tylko postacie które mają dużą