Wpis z mikrobloga

Mam pytanie:

Ogarniał ktoś kiedyś temat tworzenia webowych appek w Haskellu ? (głównie Yesod) OCamlu? Elixirze? Albo chociażby w Clojure?

Zastanawiam się nad językiem do swojej kolejnej appki. Będzie ona działać na arm'owych urządzeniach (tym razem mam do dyspozycji urządzonka klasy Radxa Rock Pro). GO mimo wielu chęci nie przypadł mi do gustu (aczkolwiek projekty które w nim powstają są zajebiste, vide Gogs).

Jestem ciekaw głównie spraw związanych z wydajnością i prostotą tworzenia takiej appki. Zacząłem ogarniać ostatnio haskella, ale powiem szczerze że czym dalej w las tym więcej 'magii'.

#webdev #programowaniefunkcyjne #programowanie
  • 9
  • Odpowiedz
@Dyzajash: Pytanie brzmi dlaczego chcesz tworzyć web apki w językach funkcyjnych?

Jeżeli dla nauki czy zabawy to wybierz taki język który ci się najbardziej podoba. Żaden z nich nie powinien mieć żadnego problemu (wydajnościowego) jeżeli setki/tysiące ludzi nie będą używać twojej apki jednocześnie.
  • Odpowiedz
@aseeon: Podałeś tylko jeden rzeczowy argument, o wyjątkach w Haskellu, do którego nie mogę się niestety odnieść, bo nie znam dobrze tego języka. Ale już w miarę swobodnie poruszam się w F# i nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, żeby nie łączyć go z ASP.NET MVC (a zwłaszcza vNext).

Reszta twoich "argumentów" nie odnosi się do używania języków funkcyjnych w webdevie, a używania języków funkcyjnych w ogóle ("nie są popularne").
  • Odpowiedz
@Rev: Niezmiernie mi przykro, że tylko tyle wyniosłeś z mojej odpowiedzi.

Do tego łączenie F# z ASP.NET czy Scali z Obiektówką Javy to właśnie jedyna metoda która pozwala klepać web dev (bez problemów i z sensem) z użyciem funkcyjnych - czyli podejście hybrydowe.
  • Odpowiedz