Wpis z mikrobloga

Zapraszam na kolejne #jezykowezagwozdki. Dziś będzie o przecinkach, które mirki czasem stawiają w bardzo dziwnych miejscach albo zupełnie o nich zapominają.

Zaczniemy od sprawy technicznej. Przed znakami interpunkcyjnymi NIE ma spacji. Spacja pojawia się dopiero po takim znaku. Spójrzcie, jak nieestetycznie wygląda poniższy zapis:

Hej , co słychać ?

Niestety, takie przypadki się zdarzają, więc jeśli nie chcecie razić czytelnika, polecam stosować się do ogólnie przyjętych zasad redakcji tekstu.

Wróćmy do przecinków.

NIE stawiamy przecinka przed:

i

a (w konstrukcji między tym a tym - np. Między mirko a główną jest ogromna przepaść.)

oraz

tudzież

lub

albo

bądź

czy

ani

ni

Zaznaczyłam czy, gdyż bardzo często jego użyciu towarzyszą błędy. Zapamiętajcie zatem, przecinka przed czy nie postawimy w zdaniach złożonych współrzędnie typu:

Bordo czy pomarańcza?

Lubisz różowe paski czy niebieskie paski?

Jednak przecinek przed czy pojawi się w przypadku zdania złożonego podrzędnie:

Nie wiem, czy dam radę wbić się w gorące.

Skąd mam wiedzieć, czy nie jesteś #falszywyrozowypasek?

Warto zapamiętać, że w zdaniach złożonych podrzędnie (w których jedno zdanie składowe wynika z drugiego) zawsze pojawi się przecinek rozdzielający:

Mógłbyś mi powiedzieć, ile czasu jest się zielonką?

Nie wiem, jak się idzie w gorące.

Nie jestem taka, jak inne.

Jestem, jaka jestem.

Czy wiesz może, dlaczego ci ludzie znowu obrażają papieża?

Jeśli odwrócimy kolejność zdań składowych - i tak zawsze pojawi się przecinek rozdzielający:

Jak to zrobić, nie wiem.

Jeśli mi pomożesz, dam ci plusa.

Spotkałam się również z błędami przy konstrukcjach typu: mimo że, dlatego że, chyba że - w tych przypadkach NIE postawimy przecinka przed że, postawimy go przed całym wyrażeniem:

Lubię tego mirka, mimo że jest u większości na czarnolisto.

Dam ci tego plusa, chyba że oszukasz, to usunę.

Jest lubiana, dlatego że zrobiła pokazmorde.

Skupiłam się na przykładach, z którymi na co dzień spotykam się na mikroblogu. Może znacie jeszcze inne spójniki, konstrukcje, w przypadku których pojawiają się błędy interpunkcyjne?

#jezykpolski #jezyk #bledy #przcinki #interpunkcja
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jest lubiana, dlatego że zrobiła pokazmorde.


@Lymha: Pozwolę sobie na małą korektę - zdaje mi się, że w tym zdaniu akcent pada na słowo "dlatego", i wówczas przecinek musimy umieścić po tym wyrazie, a więc: Jest lubiana dlatego, że zrobiła pokazmorde. Zdaje mi się, że poprawniejszym przykładem byłoby tutaj zdanie:

Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego że może zaprzepaścić nasze wysiłki. - (Akcent pada na "niebezpieczne", a więc
  • Odpowiedz
@Engma: Cieszę się, że o tym piszesz, bo jak wymyślałam ten przykład, to miałam wątpliwości. Rozjaśniłaś mi sprawę tą akcentuacją ;) Dzięki!
  • Odpowiedz
@Engma: tak naprawdę w obu przypadkach możesz postawić akcent na "dlatego", jak i na wyraz przed "dlatego". Wtedy miejsce przecinka zależy tylko od intencji nadawcy i postawienie go zarówno przed, jak i po "dlatego" będzie poprawne.
  • Odpowiedz
@lucciola: W tym pierwszym zdaniu wydaje mi się to o tyle mało uznaniowe, że jego pierwsze zdanie składowe jest bardzo krótkie, i zaakcentowanie wyrazu "lubiana" nadałoby całości IMO dość nienaturalne brzmienie. Ale oczywiście masz dużo racji - w drugim, podanym przeze mnie przykładzie równie dobrze można by zaakcentować "dlatego" i zmienić umiejscowienie przecinka.
  • Odpowiedz
@lucciola: Szkoda, że nie mogę już edytować wpisu, powinnam poruszyć kwestię akcentu przy tym przykładzie, bo nie do końca pasuje do chyba że i mimo że ;)
  • Odpowiedz
@Lymha: W końcu ktoś będzie tworzył interesujące wpisy. Popieram inicjatywę, głównie dlatego, że poziom komentarzy niektórych wykopków leży i kwiczy. Trzymam kciuki za powodzenie :)
  • Odpowiedz
@Lymha: Przed "i" chyba się daje, jak to jest drugie lub kolejne "i" w zdaniu. Tak mi coś świta, ale że zawsze miałem 2 lub 3 z polskiego, to moje zdanie się nie liczy :P
  • Odpowiedz