Wpis z mikrobloga

Mirki,

potrzebuję zrobić w #excel następujący myk. Mam kolumnę wartości. Niektóre komórki wypełniam sobie kolorem, żeby oddzielić od reszty. Chciałbym napisać formułę, żeby liczyło mi całkowitą sumę z tej całej kolumny jednak brało pod uwagę tylko te komórki, które są wypełnione tym konkretnym kolorem (albo jakimkolwiek). I jak później zmienię kolor kolejnych komórek, to suma się będzie aktualizować. Da się coś takigo wyszpońcić?
  • 16
@nolnejm: dlatego dorobisz sobie oddzielną kolumnę, gdzie będziesz wpisywał jakąś wartość - tak samo, jakbyś ręcznie zakreślał tłem to będziesz miał pole komentarz i tam wpisywał "bułki" albo "samochody" i na tej podstawie formatowanie warunkowe ci będzie kolorowało, a sumowanie sumowało
@nolnejm: wystarczy umieć programować w VBA, czego nie ma w gotowych opcjach, to można sobie napisać

w twoim przypadku pewnie by się dało napisać odpowiedni skrypt, który aktywowałby się przy odpowiedniej akcji (edycja komórki? w sumie nie wiem co by tu wykorzystać)

sam warunek na sprawdzanie tylko koloru komórki to nic trudnego, gorzej tylko z optymalizacją całego skryptu, bo jeżeli masz tam parę tysięcy komórek, to pewnie ładnych kilka sekund by
@SynGromu: Dzięki. Wg pierwszego udało mi się uruchomić funkcję pobierania koloru z komórki. Niestety funkcja liczenia nie działa. Próbowałem różne zakresy komórek, takie jak standardowa J5:J10, jak i J:J. Nie jest to też kwestia pustych komórek w zakresie, gdyż jak usuwam puste, to nadal nie działa.