Wpis z mikrobloga

Mieszkańcy I Rzeczypospolitej w 1910 roku

Zabór Rosyjski: 5 439 720 Polaków na 26 013 400 mieszkańców. Oficjalne dane Rosyjskie podawały 1 100 000 Polaków

Zabór Pruski: 6 185 655 Polaków na 10 852 026 mieszkańców. Oficjalne dane Pruskie podawały 3 848 176 Polaków

Zabór Austriacki: 5 280 000 Polaków na 17 530 196 mieszkańców.

Jeszcze jako ciekawostka Śląsk w 1906: 2 168 643 Polaków na 5 289 372 mieszkańców

Więc w I Rzeczypospolitej(bez śląska) mieszkało 17 448 737 Polaków na 54 395 622 mieszkańców.

Zaś według oficjalnych danych zaborców 10 228 176 Polaków.

Jeśli zaś uznamy dane I Rzeczpospolitej za prawidłowe to zgodnie z rokiem 1792 Polaków było 41% w całej Rzeczypospolitej,

czyli w 1910 roku powinno być ich 22 302 205 Polaków - jeśli nikt nie zostałby zgermanizowany, zrusyfikowany czy nawet spolszczony.

W zaborze Rosyjskim co 5 Polak przyznawał się do Polskiego pochodzenia

W zaborze Pruskim co 1,6

W zaborze Austriackim prawie każdy gdyż nie było szykan i nierówności - Polacy byli nawet Premierami Galicji i zasiadali w sejmie.

#ciekawostkihistoryczne #historiapolski #historia #siemankotuhistoria
  • 11
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: Jeśli chodzi o Prusy polecam tą stronę, http://www.deutsche-schutzgebiete.de/provinz_posen.htm

i te książki:

1. Schlesien : eine Landeskunde für das deutsche Volk. T. 1, Das ganze Land – Partsch, Joseph (1851-1925)

2. Schlesien : eine Landeskunde für das deutsche Volk. T. 2, Landschaften und Siedelungen – Partsch, Joseph (1851-1925)

3. R. Pysiewicz-Jędrusik, A. Pustelnik, B. Konopska, Granice Śląska, Wrocław 1998

4. Die postalischen Abstempelungen auf den österreichischen Postwertzeichen-Ausgaben 1867, 1883 und 1890,
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: Napisz mu na priv

@siemankoo: Polacy byli nie tylko gubernatorami Galicji, Alfred Potocki i Kazimierz Badeni piastowali funkcję premiera Austrii (nie mylić z równolegle działającym urzędem kanclerskim!), Julian Dunajewski był ministrem finansów - dzięki jego działalności udało się Austriakom kilkukrotnie uchwalić budżet bez deficytu - już wtedy rzecz rzadka!
  • Odpowiedz
@OjciecMarek: No właśnie tak słyszałem ale nie byłem pewny więc nie napisałem tego.

teraz nie dziwię się czemu na Śląsku tylu Polaków mieszkało skoro w Austrii nie byli germanizowani i czemu gdy Prusy zagarnęły Śląsk zaczęły się strajki Ślązaków i nagłe wybudzenie Polskości :)
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: i tutaj nasuwa mi się taka mała dygresja: ludzi studiujących kierunki ścisłe częściej można nazwać "prawdziwymi humanistami", z racji obranych studiów interesują się matematyką/techniką oraz kierunkami nazywanymi typowo humanistycznymi, takimi właśnie jak np. historia lub naukami przyrodniczymi.

W drugą stronę rzadziej to działa. Historyk rzadko wykazuje głębsze zainteresowanie techniką, co najwyżej obejrzy program "Wielkie konstrukcje" na Discovery, czego jednak nie można nazwać prawdziwym zgłębianiem nauk ścisłych.
  • Odpowiedz
@flager: Ale nie wszyscy tak mają, widzę że sporo moich współstudentów interesuje się tylko jakimiś elektronicznymi rzeczami (z kolei ja z elektroniką to nie bardzo) itp. W drugą stronę nie obserwowałam w ogóle takiego zjawiska, możesz mieć rację.
  • Odpowiedz