Wpis z mikrobloga

@LubieDlugoSpac: Nie znam poglądów Emmy Watson, może jest lewaczką, może nie. Ale sam w sobie ten post niesie ze sobą ciekawą myśl (choć po zastanowieniu nad sformułowaniem, raczej niezamierzoną...).


ie znam poglądów Emmy Watson, może jest lewaczką, może nie.


@tpablo: Oczywiście, że jest lewaczką. 95% inteligentnych ludzi cywilizowanego świata ma (przynajmniej w kwestiach społecznych i obyczajowych) poglądy z "lewicowej" szufladki. A ta lewicowa szufladka to po prostu podejście pt. "każdy może sobie żyć tak jak chce i ja to szanuję". Cała filozofia.

Obyczajowy konserwatyzm to nie jest jakaś równorzędna ideologia, a wynik zwykłego zburaczenia i kumulacji irracjonalnych fobii.
@introligat0r: "każdy może sobie żyć tak jak chce pod warunkiem, że przestrzega wszystkich reguł które ustalimy i odda połowę swoich pieniędzy na dobro wspólne" - to jest lewicowa filozofia.

"każdy może sobie żyć tak jak chce i ja to szanuję" - to jest libertarianizm
@iceb: "każdy może sobie żyć jak chce pod warunkiem, że robi to, co mi się wydaje normalne i naturalne" - to jest konserwatywna filozofia. Libertarianizm libertarianizmem, mówiłem o kwestiach obyczajowych (w postrzeganiu których liberatarianom bliżej do "lewaków" niż do katoprawicy czy korwinoprawicy (niewielka różnica w sumie), o ile się nie mylę?)
@introligat0r: 95% statystyk, które można przeczytać w Interencie, zostało zmyślonych przez osoby nie mające lepszego pomysłu na poparcie swoich tez.

Innym przypadkiem są wyjątkowe kobiety, które akurat mają predyspozycje do robienia rzeczy, które wykonywane są głównie przez mężczyzn. Znam przypadki kobiet z tego rodzaju pasjami i bardzo je szanuję. Jednak istnieje wiele kobiet zagubionych, które nie mają tego typu pasji, a raczej są zmuszane do wykonywania męskich prac ze względów kulturowych.
@introligat0r: Muszę przyznać, że przynajmniej częściowo masz rację. Rothbard (jestem pewien, że znasz twórcę libertarianizmu) mówił, że libertarianie są nawet bardziej na lewo od marksistów. Polecam: http://liberalis.pl/2010/07/17/jakub-wozinski-rothbard-na-lewicy/

W środkowiskach konserwatywnych szerokie oburzenie budzi fakt, że libertarianie (raczej) nie przeciwiają sie np. aborcji. (kilka polemicznych artykułów z jednej i drugiej strony barykady na mises.pl).