Wpis z mikrobloga

Cześć!

W ramach ogólnie pojętego wolnego czasu postanowiłem kontynuować moje hobby, jakim jest modelarstwo.

Tym razem padło na rakietę nośną Sojuza-FG - Opis na wiki.

Na wstępie może bardziej ogólnie:

Model jest w skali 1:48. Będzie miał niecały metr (96cm). Dla porównania w takiej skali człowiek (192cm) ma 4 cm.

Zamierzam poświęcić na niego 200 godzin. Wliczam w to wszystko oprócz wpisów na mikroblogu. Godziny poświęcone i pieniądze, jakie na niego wydam, będę próbował na bieżąco podliczać - cel to zrozumienie dlaczego ręcznie tworzone modele np. statków są tak strasznie drogie oraz świadomość, ile udało mi się (w przerwie od wyścigu szczurów) poświęcić czasu.

Wpisy postaram się robić systematycznie, rzucać zdjęciami, omawiać problemy jakie wynikły i starać się zawczasu je rozwiązywać (będę pewnie pytał o porady).

Negatywne komentarze są jak najbardziej mile widziane!

Co do samej rakiety:

Arkusze (bez instrukcji) znalazłem kilka lat temu na jakiejś amerykańskiej stronie. Szukałem dość długo i niestety mam same elementy do wycięcia, do tego w dość mizernej jakości (widać pixelowatość z bliska). Na pewno będzie to powodem wielu problemów.

Jest to model redukcyjny, czyli generalnie ma stać i ładnie wyglądać - spróbuję przerobić go na model latający kategorii S7 - wtedy będzie ładnie wyglądać tylko do momentu startu z wyrzutni :D

#modelarstwo oraz zapraszam do obserwowania tagu: #xtasbuduje
  • 3
@XTas: Coś Ty za wersję ściągnął? Pogooglałem za tym modelem i znalazłem wersję wektorową w doskonałej jakości, z czytelną instrukcją, dobrą detalizacją i kilkoma relacjami z bogatym materiałem zdjęciowym.
@Pieron: Wersja z 2004r. T. Noteboom'a. Oczywiście pojawiła się 3 lata temu chociażby wersja z misji Sojuza TMA-21. http://www.cardmodels-r.narod.ru/html/images/Soyuz/Soyuz-Gagarin-part1.pdf Która jest, tak jak mówiłeś, dokładniejsza i od razu z instrukcją. Jedynym minusem (kwestia gustu) jest kolor pierwszego członu.

Oczywiście wpisy robię z opóźnieniem, jestem na etapie drukowania i wycinania, natomiast jest na tyle wcześnie, że mogę zacząć od początku (20 godzin). Ewentualnie zrobię dwa modele - jeden redukcyjny a drugi do