Wpis z mikrobloga

@gravelet: Uwierz mi, jest kolosalna różnica. Miałem zamontowaną na stałe płytę grzewczą od żelazka, ale raz spróbowałem na laminatorze u kumpla - poezja. Idealnie dogrzane, wszędzie równiutki docisk, brak rozmytych ścieżek. Wiadomo, jeden na żelazku robi lepiej, inny gorzej, ja niestety jestem tym drugim typem, więc chcę ułatwić sobie życie.
@gravelet: Gratuluję pewnej ręki. Mi pod SO8 czasami się źle trawiły, że nie wspomnę o ścieżkach między pinami. Z resztą - uda się to odpalić to pokażę, jeden obraz wart 1000 słów ;). Ja przesiadam się z THT na SMD 0805, więc nie chce mi się robić płytki 5 razy zanim wyjdzie.
@MrDarkenRahl: ja poświęciłem raz cały dzień na to żeby dopasować idealnie temperatury na żelazku itp. Kilka prób i teraz już sypię płytkami z rękawa. Do tego mam fajny papier kredowy i swoją drukarkę laserową. Płytki projektuję w eaglu
@MrDarkenRahl: mi to wygląda na diodę do pomiaru temperatury (zmienia swoją rezystancję). Zobacz na kty84, może być coś podobnego. Pewnie jest podpięta przez dzielnik do komparatora. Jeśli tak to wystarczy zmienić rezystor.

Możesz podać co to jest za laminator? Ostatnio kupilem to nie był tak prosty do przeróbki.
@MrDarkenRahl: jak nie zrobisz swojego laminatora - to polecam jednak zmianię planów - fuser z dużej drukarki laserowej jest znacznie lepszy, bo przewidziany do pracy w takich temperaturach (w przeciwieństwie do chińskiej laminarki z plastikowymi przekładniami).

A co do przeróbki - oprócz diody "czujnika temperatury" (który przeskaluejsz po stronie elektroniki, tzn tego komparatora na scalaczku, zapewne jakies lm324/tl074) masz na 99% jeszcze bezpiecznik termiczny, w szereg zasilania grzałki wsadzony, i przeważnie
@hrumque: Dokładnie, jest LM324. Widzę, że znasz się na tym ;). Wsadzę chyba bezpiecznik na wyższą temperaturę, możesz jakiś polecić? Jak dokończę schemat, to będziesz w stanie mi doradzić który rezystor wymienić? Bo wolę się z kimś skonsultować.
@MrDarkenRahl: a po co ci ten bezpiecznik? Musiałbyś wstawić na jakieś 200'C a tego i tak nie wytrzyma mechanika, która będzie już przy 170'C ci skrzypieć trzeszczeć i długo nie pociągnie... Więc ten bezpiecznik termiczny to takie zabezpieczenie przeciwpożarowe tylko, jakbyś na włączony laminator rzucił kołdrę i zapomniał o nim ;)

Zrysuj sobie schemat tego co tam masz, to sam zaraz zauważysz gdzie jest (do czego) porównywane komparatorem napięcie z diody
hrumque - @MrDarkenRahl: a po co ci ten bezpiecznik? Musiałbyś wstawić na jakieś 200'...

źródło: comment_jIgyml7TWxlY328DHcD303GGC3zchifY.jpg

Pobierz
@hrumque: Tak wygląda schemat - niekompletny, ale najważniejsze jest. Żeby zwiększyć temperaturę muszę wywalić zabezpieczenie z grzałki i zmienić wartość R4 albo R5 - ten przełącznik odpowiada za zmianę grubości folii (80 mic vs 125 mic), a im grubsza folia tym wyższa temperatura potrzebna. Za temperaturę przy grubszej folii odpowiada R5, więc żeby zwiększyć temperaturę grzałki rezystor musi mieć większą wartość - pytanie ile? Jest sposób żeby to wyliczyć bez termometru?
MrDarkenRahl - @hrumque: Tak wygląda schemat - niekompletny, ale najważniejsze jest. ...

źródło: comment_De1DP8RL8OQacG6VgRF6DTqoHuqpzrMY.jpg

Pobierz
@MrDarkenRahl: Ten bezpiecznik termiczny nie odłączasz, tylko zwierasz, ale to nic nie da - bo on nie jest "bimetalem" tylko po przekroczeniu temperatury - uszkadza się na amen. Więc go zostaw, i jak kiedyś padnie - to wywalisz go, a druciki zewrzesz ze sobą i gotowe.

Co do rezystora - do zmiany kalibracji temperatury - nie ma problemu, patrz jak to działa... interesuje cię tylko IC1a, bo on steruje grzałką, reszta