Wpis z mikrobloga

Jeżeli widzieliście kiedyś program Top Gear na pewno zrobiła na was wrażenie fantastyczna praca kamer, montaż i dźwięk. Chciałbym wam przedstawić popularnonaukowy podcast, który od strony dźwiękowej i montażu przebija Top Gear. Dodajcie do tego ciekawe tematy, dwóch świetnych prowadzących i otrzymacie Radiolab.

Słucham ich w wolnych chwilach, kiedy mogę założyć słuchawki i skupić się na audycji (najczęściej podczas jazdy na rowerze, w podróży czy gotując obiad), wszystkie odcinki można pobrać w formacie mp3.

Kilka perełek, które gorąco polecam:

Colors - odcinek, od którego warto zacząć, orgazm dla uszu a trzecia historia (każdy główny podcast składa się z 3 części) spowodowała u mnie opad szczęki.

Space - historia rozpoczyna się od rozmowy z Ann Druyan, wdowie po Carlu Saganie, o sondzie Voyager i miłości. Polecam zgasić światło, zamknąć oczy.

Stochasticity - czym jest losowość? Jaką rolę pełni w naszym życiu? Szczęście czy przypadek? Jak działa umysł hazardzisty?

Morality - skąd pochodzi nasze wyczucie dobra i zła? Czy moralność jest wyuczona, jest naszym wyborem czy może zaprogramowaną w nas konsekwencją ewolucji?

Emergence - dlaczego społeczność składająca się z indywidualnie "głupich" jednostek jest w stanie osiągnąć niezwykle skomplikowane i wyrafinowane cele?

Speed - spojrzenie na czas z innej niż ludzka perspektywa. Co się dzieje w małych i dużych skalach czasowych. Dlaczego wydaje się miliony dolarów na przyspieszenie komunikacji o mikrosekundy.

Beyond Time - czym w ogóle jest czas? Występują m.in. Brian Greene, Lisa Randall, Michio Kaku

Sleep - dlaczego śpimy? Czy wszystkie formy życia śpią? Zdziwicie się ile zwierząt śpi tylko jedną półkulą mózgu.

#radiolab #nauka #liganauki #ligamozgow #podcast #popularnonaukowe #zainteresowania
  • 4