Wpis z mikrobloga

Witam mirków. W pracy mamy dość ciekawy problem, opisze może krótko sytuacje:

Połączenie punkt-punkt, wykorzystujemy radia o częstotliwości 5GHz. Z jednej strony radio zawieszone na wysokości 40m na suchym terenie, z drugiej natomiast zawieszone w porcie, ok. 10m nad taflą wody oddalonym od niej o jakies 15m. Odległość miedzy punktami to około 15km przy czym zalew rozciąga się na ok 1km - 2km po linii sygnału, w bardzo podobnym schemacie jednak po obu stronach na suchym lądzie wyciągamy prędkość około 30Mb/s, w tym przypadku nie idzie jednak więcej niż 13Mb/s w obie strony. Z tego co czytałem to zbiornik wodny może mieć tutaj bardzo duży wpływ na jakość łącza, parowanie oczywiście wpływa korzystnie z racji zwiększonego tłumienia przez zawieszone krople wody w powietrzu, ale też może zrywać link. Pytanie, czy sygnał może rozpraszać się o samą tafle wody? Czy jest jakieś inne wytłumaczenie tego zjawiska?

#fizyka #lacznosc #siecikomputerowe #pytanie
  • 6
oczywiście wpływa korzystnie z racji zwiększonego tłumienia przez zawieszone krople wody w powietrzu,


@sturl4ny: nie do końca.

ale do rzeczy - spójrz co się dzieje podczas zachodu słońca - widać poszatkowane słońce na tafli wody i tak też się dzieje z sygnałem - odbija się od fal tafli i nakłada na oryginalny tworząc zakłócenia.

postawcie wyżej antenę znad wody lub ukierunkujcie ją (rozumiem, że dołożenie dodatkowych directorów w yagi raczej nie
@prusi zamontowana jest w prawie idealnym poziomie, ale nie wykluczam, że to lekkie przekrzywienie może mieć wpływ. Zmniejszenie szerokości kanału może zawęzić wiązkę, może to pomóc? Dodam też, że odbiornik patrzy praktycznie na wprost, a nie pod kątem ku górze.
@sturl4ny: ciężko powiedzieć, być może to przez tą taflę jak pisze, a być może tam są jeszcze jakieś inne czynniki.

piszesz idealnie poziomo, uściślę o co mi chodzi - jeśli jest to yagi to ma podłużną oś i poprzeczne metalowe belki, z tego co pamiętam profil jest szerszy wzdłuż tych belek (albo na odwrót XD) więc powinny być one poziomo. co do kierunku samej anteny to raczej nie ma co kombinować,
@sturl4ny: a to dziwne, ona powinna sobie poradzić, to możesz zapomnieć o moich komentarzach, za dużo nie pomogą, bo to zupełnie inny typ anteny. no chyba, że z tą siatką, z tym, że musi być uziemiona. a jeśli to nie pomoże to w takim wypadku to chyba mam tylko jedną radę: wyżej.