Wpis z mikrobloga

#mirki co byście powiedzieli gdyby Polska starała się o zorganizowanie #mundial 2026 razem z Niemcami?

Na początku pomysł może wam się wydawać głupi jak Igrzyska Olimpijskie w Krakowie, ale kalkulując na chłodno to może się to nam nawet opłacić. Przede wszystkim:

1. Mamy już stadiony, a więc koszt kilku miliardów złotych został anulowany.

2. W ciągu najbliższych 12 lat reszta autostrad i dróg ekspresowych raczej i tak powstanie.

3. Polska ma również infrastrukturę turystyczną, hoteli w takich miastach jak Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław jest wiele.

4. Wprawdzie na MŚ #fifa wymaga 12 stadionów, ale zakładając że i Niemcy i Polska miałyby po 6 stadionów to dalej nie musielibyśmy nic dobudowywać. Remontowany jest stadion Śląski (W 12 lat chyba dokończą) Jako 6 stadion proponowałbym Stadion Miejski w Krakowie lub Stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu. I tutaj faktycznie trzeba by na jednym z tych stadionów dobudować przynajmniej 6000 miejsc ale nie jest to jakiś bardzo duży koszt.

5. Jednym z argumentów używanych przeciwko jest to, że organizator zawsze wychodzi na straty w takich imprezach, a jedyne co zyskuje to uwagę świata na 1 miesiąc. Otóż to nie Niemcy łącznie na organizacji mundialu zarobili około 100 milionów euro (Pamiętam był taki komentarz razem ze źródłem albo pod jednym znalezisk o mundialu albo o Igrzyskach w Krakowie)

6. Największą zagadką jest tylko to czy Niemcy chcieliby taki turniej organizować z Polską. Mają w końcu wystarczające środki do zorganizowania Mistrzostw samemu.

7. Ostatecznie prosiłbym mirki byście napisali co sądzicie o takim pomyśle. Gdyby pojawiła się propozycja mundialu dla Polski i Niemiec?

Wołam oczywiście #4konserwy , #neuropa oraz ogółem #polityka bo organizacja takiej imprezy w dużym stopniu dotyczy #polska

#pilkanozna #sport
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@plusujemny: Tylko jakie to będą koszty, oprócz oczywiście rozbudowy jednego stadionu o 7000 miejsc, i budowy dróg przez kolejne 12 lat :P Drogi i tak byłyby budowane więc te koszta doliczam trochę na siłę. Warto zwrócić uwagę, że w ciągu 12 lat większość polskich miast zwiększy swoją atrakcyjność, głównie dzięki remontom kamienic oraz wyburzaniu starych betonowych komunistycznych konstrukcji.
  • Odpowiedz
głównie dzięki remontom kamienic oraz wyburzaniu starych betonowych komunistycznych konstrukcji.


Tutaj sie zasmialem, ludzie kupuja mieszkania za 5k / m2 w gownoblokach a Ty myslisz ze ktos je wyburzy? Gadalem z kumplem na architekturze i mowi ze to betonowe gowno atak nuklearny wytrzyma.
  • Odpowiedz
@kiedys_mialem_lepszy_brzuch: Część na pewno zniknie z mapy Polski. Zauważ, że budowanych jest wiele nowych osiedli, a ludzie raczej nie lubią żyć w szarym gównie, gdzie są ściśnięci jak sardynki w puszcze, a najbliższy plac zabaw mają 2 km dalej. Takie osiedla raczej zaczną znikać naturalnie. :P Poziom życia w Polsce mimo usilnych prób większości rządów (jak nie wszystkich) wybranych po 1939 mimo wszystko wzrasta.
  • Odpowiedz
@Bartoni: mylisz sie, dopoki ludzie beda chcieli tam mieszkac dopoty beda staly te bloki. Ile osob siwiezo po studiach marzy o swoim malym mieszkaniu, nawet c------m byle swoim? Polska ma najwyzszy w Europie odsetek ludzi po 25 roku miekszajacych z rodzicami (10x wyzszy niz kraje skandynawskie).
  • Odpowiedz
@kiedys_mialem_lepszy_brzuch: Tylko, że ludzie raczej nie chcą tam mieszkać, a nie mają:

a) środków na nowe mieszkanie lub dom

b) mają wystarczające środki do mieszkania w mniejszym mieście, ale chcą dalej być w tej swojej Warszawie czy
  • Odpowiedz
@Bartoni: okej, tylko ze zauwaz, ze bloki sie nie rozwala przez 50-100 lat spokojnie. Zostaje pytanie czy straca na wartosci? Wg mnie nie powstanie na tyle nowych mieszkan zeby 'przesiedlic' ludzi z blokow do lepszych mieszkan. Po prostu ceny w blokach beda spadac i Ci ludzie mieszkajacy u rodzicow beda kupowac tam swoje pierwsze mieszkania. Czyli bloki zaludnia sie mlodymi ludzmi, co sprawi ze dalej bloki beda nie do ruszenia.
  • Odpowiedz
@Bartoni: ciezko mi powiedzie bo nie jestem architektem. Rozmawialem tak jak wyzej pisalem z kumplem i on mi mowil ze nie bylo dobrych obliczen za prlu wiec lali duzo wiecej betonu niz trzeba bylo i teraz te bloki twardo stoja. Ja tez mam nadzieje ze sie mylil :)
  • Odpowiedz