Wpis z mikrobloga

Jeżdżąc po europie i spawając różne rzeczy wcale nie czuję się jak #!$%@? myjąca gary, wręcz przeciwnie.

Tak się składa drogie mireczki, że Polscy spawacze są najlepsi na świecie, są byli i będą!

Pierwszy na świecie most spawany jest gdzie?

W Polsce!

Zaprojektował go Stefan Bryła, który był megakozakiem:

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stefan_Bryła

#pasta (z wiki)

Most spawany na Słudwi – zabytkowy most na rzecze Słudwi w miejscowości Maurzyce; pierwszy na świecie drogowy most spawany. Oddany do użytkowania w grudniu 1928 roku, zrealizowany przez firmę K. Rudzki i S-ka w Mińsku Mazowieckim, według projektu prof. Stefana Bryły (przy projekcie pracował także inny znany polski inżynier - Władysław Tryliński). Pierwotnie tylko podłużnice i poprzecznice zaprojektowano jako spawane, a cały most jako konstrukcję nitowaną. Następnie, pod kierunkiem prof. Bryły, inż. Wenczesław Poniż przeprojektował ją na spawaną[1]. Spawanie elektryczne zastąpiło stosowane do tej pory nity łączące, co było sporym ułatwieniem przy budowie mostów i zmniejszyło masę z 70 ton w konstrukcji nitowanej do 56 ton spawanej. Most był także tańszy[1].

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Most_spawany_w_Maurzycach

#pracaspawaczamnieprzeistacza

#spawanie
  • 40
@Sproket20: z tą na pachwinie?


@deyna: no tak. Facet spojrzał ok fajnie. Ale brak roboty. Ba nawet jak na kursie bylem to nie bylo roboty, by zalatwic sobie 3tyg praktyki. Niezle co? Za darmo chcesz pracowac u typa - nie nie ma pracy. I nie chodzi o to że jestem Polak, znajomy z kursu Irlandczyk również praktyki nie mógł załatwić sobie w mieście 70 tys. mieszkańców.
@Sproket20: ciężko nauczyć się spawac bez praktyki. Tak samo jak z prawem jazdy, kurs nauczy Cię tylko jak zdać egzamin. Zrób może certyfikat na styki i wtedy szukaj praktyki. W pracy spawacza niestety trzeba się często przemieszczać w nowe miejsca.
@Sproket20: ciężko nauczyć się spawac bez praktyki. Tak samo jak z prawem jazdy, kurs nauczy Cię tylko jak zdać egzamin. Zrób może certyfikat na styki i wtedy szukaj praktyki. W pracy spawacza niestety trzeba się często przemieszczać w nowe miejsca.


@deyna: 5miesiecy sie szkoliłem spawanie elektrodo tig mig i gazowka - najlepszy z grupy. 11Irysów i 1 Polack ;-)
@Sproket20: myślałem, że tak jak w Polsce kursy po 2 tygodnie. Spróbuj wysłać CV do jakichś agencji pracy, często na kontrakty wysyłają. Ogłoszeń dla spawaczy jest dużo. Pojedziesz na 2-3 miesiące, potem jeden w domu.
@deyna: ok wiec powiedz mi czy po spawaniu jesli masz maskę samościemniającą jak zakończysz spawanie to nie czujesz że ostrość się pogarsza? tzn. ja mam coś takiego że jeśli skończe spawać i na coś się patrzę to za chwilę tracę ostrość na chwilę do momentu kiedy mrugnę oczami. nie wiem co to jest ale spawanie powoduje że rzadko mrugam i może dlatego tak się dzieje. a wszystko przez to że patrze
@deyna: ja mam maskę z filtrem od 8-13 jak używam miga to 13-12 zależy jaki prąd. naszczescie jak spawałem auto to używałem małych ustawień voltarz 2, drut 3. bo cienkie blachy spawałem. a jak spawałem 5mm czy 10mm grubą stal to była masakra. fajnie sie spawało szybko ale migotanie łuku dawało po gałach na maxa. i masakryczne promieniowanie cieplne po paru nastu kawałkach wyspawanych. z 2 litry wody szło w godzinach
@SUQ-MADIQ: czy ty to piszesz zeby sie dowartościować? Jeszcze powinienes sobie zwalic #!$%@? na koniec. Spawacz to spawacz a nie #!$%@?. Ktos za granica to emigrant a nie #!$%@?. Kuuurwa. Jesli ranią cie komentarze ze jestes cipą to może naprawdę nią jesteś?
@mateuszekopciuszek: Dużo młodych ma problem z pracą, wszyscy chcą studiować a potem płakać, że nie ma pracy.

Ludzie nie wiedzą, że inne ścieżki zawodowe też mogą sprawiać satysfakcję i dać zarobić.

O tej cipie napisałem, żeby przełamać wypokowy stereotyp, że emigrant to łajza, która nie daje sobie rady w kraju i wyjeżdża. Wykop jest zdominowany przez kuców informatyków, opozycja jest potrzebna - o czym świadczy zainteresowanie moimi wpisami.