Wpis z mikrobloga

Jeżdżąc po europie i spawając różne rzeczy wcale nie czuję się jak #!$%@? myjąca gary, wręcz przeciwnie.

Tak się składa drogie mireczki, że Polscy spawacze są najlepsi na świecie, są byli i będą!

Pierwszy na świecie most spawany jest gdzie?

W Polsce!

Zaprojektował go Stefan Bryła, który był megakozakiem:

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stefan_Bryła

#pasta (z wiki)

Most spawany na Słudwi – zabytkowy most na rzecze Słudwi w miejscowości Maurzyce; pierwszy na świecie drogowy most spawany. Oddany do użytkowania w grudniu 1928 roku, zrealizowany przez firmę K. Rudzki i S-ka w Mińsku Mazowieckim, według projektu prof. Stefana Bryły (przy projekcie pracował także inny znany polski inżynier - Władysław Tryliński). Pierwotnie tylko podłużnice i poprzecznice zaprojektowano jako spawane, a cały most jako konstrukcję nitowaną. Następnie, pod kierunkiem prof. Bryły, inż. Wenczesław Poniż przeprojektował ją na spawaną[1]. Spawanie elektryczne zastąpiło stosowane do tej pory nity łączące, co było sporym ułatwieniem przy budowie mostów i zmniejszyło masę z 70 ton w konstrukcji nitowanej do 56 ton spawanej. Most był także tańszy[1].

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Most_spawany_w_Maurzycach

#pracaspawaczamnieprzeistacza

#spawanie
  • 40
  • Odpowiedz
Wołam:

@#!$%@?:

@trudny_typ:

@deyna

Możemy pogadać o emigrujących spawaczach, wszyscy dobrzy spawacze emigrują, jeżdżą po świecie i spawają, nie tylko Polacy ale angole, niemcy, hiszpanie - wszyscy.

Ale to my wymiatamy ;)
  • Odpowiedz
@SUQ-MADIQ: Jak komukolwiek mogłoby przyjść na myś, że jesteś cipą? No #!$%@?, zastanów się jak to brzmi. 'Jestem spawaczem.' i już przed oczami mam obraz 100% gościa. Chyba tylko drwal może być bardziej męski xD
  • Odpowiedz
  • 0
@Sproket20: przez 8 lat spawania wzrok mi się nie pogorszył, a badam się regularnie. Trzeba dbać o właściwą ochronę. Prawdą jest, że spawanie psuje wzrok, ale można temu zapobiegać.
  • Odpowiedz
@deyna: Popieram ochronę płuc, jednak zawsze jak do firmy przyjeżdżał spawacz na próbki i miał "vadera" ze sobą to coś musiał dziwnego #!$%@?ć :D Ostatni spawając płaszcz pieca (doczołowe X, blacha 8) po pospawaniu, poharatał lico i po 10 cm z każdej strony szlifierką z kamieniem, bo "tak się robi pod rentgen". Nie mam tu na myśli delikatnego zabielenia, ale porobienie 1-2 mm wżerów tarczą. (nie wspominając, że w dokumentacji nie
  • Odpowiedz
@Sproket20: przez 8 lat spawania wzrok mi się nie pogorszył, a badam się regularnie. Trzeba dbać o właściwą ochronę. Prawdą jest, że spawanie psuje wzrok, ale można temu zapobiegać.


@deyna: ciagle wpatrywanie sie w łuk podczas spawania to jest chyba najbardziej meczace. Łuk migomatu najgorszy ponoć.
  • Odpowiedz
@jestem_legenda: Nie jestem inżynierem więc nie wiem. Z mojego punktu widzenia wygląda to tak: stal pracuje, kurczy się i rozciąga - im mniej połączeń tym lepiej. Spawanie łączy konstrukcje i tworzy z niej jeden element - tak jakby było to wydrukowane na drukarce 3D.
  • Odpowiedz