Wpis z mikrobloga

Chciałbym przypomnieć o tym co @Jacek_Wilk parę dni temu skrobnął. http://www.wykop.pl/link/1998206/piotr-kosinski-zanim-zaczniesz-masakrowac-poucz-sie-o-podatkach/21439370/

„ustosunkuję się do całego artykułu w wolnej chwili”

Powtórzył to kilka razy, więc jestem pewien, że po zakończeniu kampanii wyborczej znajdzie trochę czasu. Mejla napisałem w nocy z soboty na niedzielę, a do tej pory ani widu ani słychu odpowiedzi.

Tag wybrany nieprzypadkowo. W końcu to pod nim jest największa szansa na odpowiedź „nie znasz się, Wilk to ekspert” oraz „Wilk najleprzy, KNP ma świetny program” i niezawodne „Korwin krul”.

PS. Sprawa jest dosyć ciekawa i raczej nieosobista, bo skoro jednemu z czołowych* przedstawicieli KNP zarzuca się nieznajomość podatków to wymagałoby pewnego sprostowania. Albo modelowego zmasakrowania lewaka.

*nie mylić z Walterem Jagodzińskim

#korwin
kociarz - Chciałbym przypomnieć o tym co @Jacek_Wilk parę dni temu skrobnął. http://w...

źródło: comment_0INaRYpY55J0YREeO8ov206KtfRFfu2F.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krolikbartek: Działam w Polskiej Partii Socjalistycznej okręg Szczytno. Współprowadzę też najlepszy polityczny fanpejdż na fejsie, czyli Lewicę. To z tych bardziej znanych weryfikowalnych internetowo rzeczy.
  • Odpowiedz
@kociarz: nie chce mi się wchodzić w gównoburzę, ale na twojej stronce zobaczyłem coś takiego:

Bez wolności nie ma socjalizmu. A bez socjalizmu nie ma lepszego świata.


Nie widzisz sprzeczności między socjalizmem, a wolnością?

o jeny, teraz jeszcze zobaczyłem, że jesteś za dochodem gwarantowanym...
  • Odpowiedz
czy miał pan na myśli ryczałt "stałą opłatę" (dzisiejsza karta podatkowa) czy ryczałt "podatek liniowy" (dzisiejszy zryczałtowany podatek dochodowy).


@kociarz: znając życie to miał na myśli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, bo karta podatkowa to gówno kogo dotyczy. Ty lewaku.
  • Odpowiedz
@krolikbartek: Socjalizm jest wolnością wyboru. Każdy człowiek może wybrać swój sposób na życie, bez ingerencji innych. Jeśli kobieta chce pracować to droga wolna, chce opiekować się dzieckiem – podobnie. Jeżeli mężczyzna chce zostać nauczycielem nauczania wczesnoszkolnego to droga wolna. Socjaliści proponują wolność pozytywną, nie negatywną.

A w sprawie dochodu gwarantowanego nie mam zdania (choć skłaniam się ku „za”). Wypadałoby przeczytać ten tekst, bo w nim jest takie stwierdzenie:

„Bezwarunkowy dochód
  • Odpowiedz
Socjalizm jest wolnością wyboru.


@kociarz: Czyli w Twoim systemie jak bym chciał, to mógłbym się nie ubezpieczać zdrowotnie i nie odkładać na emeryturę? Mógłbym zawiązać z każdym umowę jaką chcę, gdyby nie szkodziła ona innym? Jeśli tak, to chyba jesteś libertarianinem, a nie socjalistą.

nad skutecznymi sposobami poradzenia sobie z problemami bezrobocia


Problem w tym, że bezwarunkowy dochód podstawowy zwiększył by bezrobocie. Z resztą ten pomysł nie utrzymałby się pewnie
  • Odpowiedz
Czyli w Twoim systemie jak bym chciał, to mógłbym się nie ubezpieczać zdrowotnie i nie odkładać na emeryturę?


@krolikbartek: To jest wolność negatywna. Polecam o tym poczytać.

Problem w tym, że bezwarunkowy dochód podstawowy zwiększył by
  • Odpowiedz
To jest wolność negatywna. Polecam o tym poczytać.


@kociarz: Mógłbym, czy nie?

Czyli: człowiek, który pracy nie szuka nie jest bezrobotnym. Mylisz pojęcie bezrobotnego z nieaktywnym zawodowo.


@kociarz: ok, zwiększałby się ilość osób niepracujących
  • Odpowiedz
Problem w tym, że bezwarunkowy dochód podstawowy zwiększył by bezrobocie.


@krolikbartek: a gdyby istnialy eksperymenty ktore pokazuja ze nie, cofnalbys ta wypowiedz?
  • Odpowiedz
@omik: tak, jeśli masz na myśli wprowadzenie BDP w innych krajach lub inne sensowne eksperymenty; z resztą można to rozważyć czysto teoretycznie i dojść do odpowiednich wniosków

no i oczywiście wprowadzenie tego pomysłu niesie za sobą szereg innych negatywnych skutków
  • Odpowiedz
@omik: Sam artykuł o eksperymencie w Kanadzie go podważa ze względu na wiedzę mieszkańców o tymczasowości eksperymentu. Co więcej, podejrzewam że ten mincome był finansowany z pieniędzy państwowych, a nie miejskich, co czyni eksperyment niewiarygodnym. Chyba to samo tyczy się eksperymentu w Indiach, chociaż nie widzę i tak źródła o tym eksperymencie.
  • Odpowiedz
@omik: To, że ludzie wiedzą, że w końcu kasa za nic się skończy, a więc nie opłaca im się rzucać pracy. I tak ważniejsze wydaje się samo źródło finansowania tych BDP, o którym nie ma mowy w artykułach.

edit: A dobra, widzę w tym co teraz dałeś, że były one fundowane przez UNICEF. Czyli sprawa wyjaśniona - eksperyment nie ma sensu.
  • Odpowiedz
Mógłbym, czy nie?


@krolikbartek: Nie. Bo wolność od podatków i umów społecznych to wolność negatywna.

no i oczywiście wprowadzenie tego pomysłu niesie za sobą szereg innych negatywnych
  • Odpowiedz
To, że ludzie wiedzą, że w końcu kasa za nic się skończy, a więc nie opłaca im się rzucać pracy.


@krolikbartek: Masz wzrost zatrudnienia. Podwojenie zakladania dzialalnosci. BDP zmienia sytuacje i to w kierunku przeciwnym do tego co przewidywales. Nie kupuje tego ze to z powodu tymczasowosci.

A dobra, widzę w tym co teraz dałeś, że były one fundowane przez UNICEF. Czyli sprawa wyjaśniona - eksperyment nie ma sensu.


Co
  • Odpowiedz
@kociarz:

Nie. Bo wolność od podatków i umów społecznych to wolność negatywna.


Nie mówiłem przecież o podatkach akurat. Czyli w Twoim systemie, gdybym zadeklarował, że nie chce być ubezpieczony dajmy na to zdrowotnie i rozumiem wszystkie tego konsekwencje oraz nie będę z tego powodu miał w przyszłości roszczeń do państwa, to i tak wciąż muszę być ubezpieczony? To co to za wolność? Nie traktuje się mnie jako kogoś odpowiedzialnego, kto może zdecydować o tym, czy chce być ubezpieczony czy nie. To samo z umowami między
  • Odpowiedz
To odpowiedź też do @omik. Te eksperymenty nie miały sensu dlatego, że te pieniądze nie pochodziły od ludzi, którzy z nich korzystają. A na tym przecież polega BDP wprowadzony w całym kraju. Zabiera się ludziom pieniądze, a potem oddaje, tylko że w innych proporcjach


@krolikbartek: przyczepilem sie tylko do twojej nie popartej niczym poza teoretyzowaniem tezy ze BDP powoduje ze mniej ludzi pracuje. Zrodlo finansowania jest w tym
  • Odpowiedz