Wpis z mikrobloga

Mirki, mam do zrobienia system rozmyty.

Polecenia są takie:

1. wyznaczyć zmienne wejściowe,

2. wyznaczyć zbiory dla zmiennych,

3. zakodowanie reguł dla tych zbiorów oraz preferowanego mechanizmu informacji,

4. ocena systemu i dostrojenie

Pierwsze 2 to lajcik. Zakodowanie reguł to zakładam, że chodzi o to, że IF (x1 jest A1) AND ... AND (xn jest An) THEN (y1 jest B1) AND ... AND

(ym jest Bm)


Ale co to jest preferowany mechanizm informacji? I o co kaman w ocenie systemu i dostrojeniu.

Prowadząca chce żeby to był system który steruje karmieniem... kur wolno biegających. (_ )

#sztucznainteligencja

Zawołam też #programowanie i #informatyka
  • 6
no system rozmyty z definicji operuje na nieścisłych informacjach, np: "dzisiaj było zimno" - co to znaczy że było zimno? Mi było zimno, ale może kurom było ciepło? :P

Więc kiedy już napiszesz system to musisz sprawdzić, czy Twoje zbiory i reguły wyznaczające rozmyte określenia są zrobione prawidłowo (czyli kury nie dostają przypadkiem dużo pożywienia kiedy są tylko trochę głodne) ;). Oceniasz to i ewentualnie mieszasz w zbiorach i regułach ;)
Ogólnie to dodajesz krzywe np opierajace się np na trójkątach nazywasz je np ilość jedzenia, pora dnia czy coś. Ustalasz potem zasady np jesli godz 8 i karmnik pelny to dosyp 0, jak godzina 10 i karmnik pusty to dosyp max. ładnie testujesz przesuwajac krzywe i sprawdzasz jak działa.