Wpis z mikrobloga

W odpowiedzi na (mój własny) wpis


Przeczytałem (na szybko) ustawę o ochronie przeciwpożarowej


i rozporządzenie ministra w sprawie ochrony przeciwpozarowej


i mam kilka wniosków:

@stekelenburg2 @mudkipz:

Nie prawda

@Paralotnia: nie ma czegoś takiego jak ustawa o pożarnictwie


@grszkv:

Masz rację :)

W Ustawie o ochronie przeciwpożarowej jest tylko odnośnik do rozporządzenia

art. 13 ust. 1 i 2



2. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się:


1) czynności, których wykonywanie w obiektach budowlanych oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione ze względu na możliwość !spowodowania pożaru lub jego rozprzestrzeniania się albo możliwość wystąpienia utrudnień w prowadzeniu działań ratowniczych lub ewakuacji;


2) sposób, w jaki właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów budowlanych lub terenów powinni spełniać swoje obowiązki w zakresie ochrony !przeciwpożarowej;


3) sposoby postępowania przy używaniu lub przechowywaniu materiałów nie- bezpiecznych;


4) odpowiednie warunki ewakuacji oraz warunki, w których użytkowany budynek istniejący uznaje się za zagrażający życiu ludzi;


5) wymagania, jakie powinny spełniać instalacje wodociągowe przeciwpożarowe;


6) zakres obligatoryjnego stosowania w obiektach budowlanych stałych urządzeń gaśniczych, systemów sygnalizacji pożarowej obejmujących !urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe oraz dźwiękowych systemów ostrzegawczych i gaśnic;


7) wymagania, jakie powinny spełniać instalacje i urządzenia techniczne w obiektach budowlanych;


8) sposoby prowadzenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym i oceny zagrożenia wybuchem;


9) sposoby zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów;


10) sposoby zabezpieczenia przeciwpożarowego zbioru palnych płodów rolnych, ich transportu i składowania.


A w rozporządzeniu tym znalazłem tylko:

Rozdział 2


Czynności zabronione i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej


§ 4. 1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie następujących czynności, które mogą spowodować pożar,


jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji:


...


5) rozpalanie ognia, wysypywanie gorącego popiołu i żużla lub wypalanie wierzchniej warstwy gleby i traw, w miejscu umożliwiającym


zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów
;

Dlatego, według mnie, po zrobieniu miejsca na ognisko (palenisko otoczone jakimi kamieniami), rzuceniu drewna jakoś dalej od ognia i zaopatrzeniu się w kubeł wody (na wypadek wszelki) wszystko jest zgodne z prawem i sprawiedliwością :)

Możliwe, że coś przeoczyłem, albo jest jeszcze jakaś ustawa, która dokładniej to reguluje.

#prawo #lewo #pozarnictwo #ognisko
  • 4
  • Odpowiedz