Wpis z mikrobloga

Tegoroczne, wiosenne roztopy. Jeździłem po okolicach, do rzek Narwi i Biebrzy. Woda sięgała po horyzont. Wylewała się na pola, łąki i bagna. Wsie i miasteczka położone obok tych rzek nie ucierpiały w najmniejszym stopniu. Woda przyszła i woda poszła. Tylko dzięki temu, że żaden kretyn nie uregulował tych rzek, nie zrobił z nich wąskich koryt, jak z Wisły czy Odry. Narew i Biebrza wyglądają teraz tak, jak wyglądały od tysiącleci. #roztopy #ciekawostki #powodz
radek-oryszczyszyn - Tegoroczne, wiosenne roztopy. Jeździłem po okolicach, do rzek Na...

źródło: IMG_20240316_140517-01

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@radek-oryszczyszyn: czy ty właśnie porównujesz górski odcinki Odry i Wisły do tej nizzinej rzeki?
Nie regulować rzek w górach i pozwolić na rozlewiska?
Spkoko tylko musimy wyburzyć Kłodzko i 150 innych miast i miasteczek gdzie łącznie mieszka 3 mln ludzi.
Jesteś geniuszem
  • Odpowiedz
  • 0
@radek-oryszczyszyn jedynym kretynem jesteś ty, bo porownujesz:
1. Roztopy do dużych ulew.
2. Tereny mało zurbanizowane i zaludnione vs zurbanizowane.
3. Rzeki w na terenach równinnych, a górzystych gdzie nurt jest szybszy.
4. Dolny Śląsk ma lepsze warunki wegetacyjne dla rodlin więc rolnictwo ma inny charakter. Ta południu więcej produkuje się zbóż, więc nie ma miejsca na ogromne tereny zalewowe, w przeciwieństwie do tamtych terenów ze zdjęć, gdzie więcej jest bydła
  • Odpowiedz
@Oltwk93: Tutaj też są miasteczka i wioski. Między nimi są pola, bagna, łąki. Pełnią one rolę naturalnych zbiorników retencyjnych. Dzięki nim woda przepływa przez miasteczka i wioski znacznie słabszym nurtem. Dlatego, że te rzeki są nieuregulowane. Na Zachodzie i w Centrum w zasadzie wszystkie duże rzeki są uregulowane. Wisła na przykład jest jednym wielkim korytem, dlatego wylewa.
  • Odpowiedz
@radek-oryszczyszyn: człowieku.
W w obszarach górskich pola i łąki są na obszarach pagórkowattch, lasy w górach.
W dolinach wzdłuż rzek jest wioska obok wioski.
Jak chcesz zrobić rozlewiska na łąkach kiedy te są powyżej a przy samej rzece są domostwa?
Typowe nie wiem ale się wypowiem
  • Odpowiedz