Wpis z mikrobloga

Szybkie pytanko bo nie trzymałem tej Sigmy w ręce więc nie wiem. Do czego służą te dwa przyciski? Może ktoś opisać ich funkcje? Prosze też o opis co one robią bo to, że skrót AFL sobie rozszyfruje jako autofocus-lock to ja wiem. Ale co to robi, na co o się to przykłada w praktyce? Działam od lat na obiektywach bez takich przycisków więc nie mam pojęcia. Wiem, że niektóre zmiennoogniskowe obiektywy miały przycisk, który powodował iż lustrznaka ostrości nie szukała w pewłnym zakresie np. 70-200, tylko szukała go w zakresie 150-200 (co przyśpieszało prace jeśli fotografowaliśmy obiekt wyłącznie daleko oddalony). Ale tutaj ten przycisk mi nie wygląda na taką opcje, poza tym to jest "stałka".
#pytanie #fotografia #sigma #nikon #canon
Bunch - Szybkie pytanko bo nie trzymałem tej Sigmy w ręce więc nie wiem. Do czego słu...

źródło: Screenshot_487

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bunch: click zmienia działanie pierscienia od przysłony z klikającej na płynną. Przydatne przy filmowaniu. A AFL pozwala złapać ostrość i przekadrować bez ostrzenia od nowa. Np. łapiesz ostrość na twarzy, blokujesz, zmieniasz kadr i robisz zdjęcie. Działa podobnie jak wcisniecie spustu migawki do połowy przed zrobieniem zdjęcia, jeśli aparat jest w odpowiednim trybie AF.
  • Odpowiedz
  • 0
@Schneiderrr: No właśnie - przecież mamy tę opcje w lustrzankach wszystkich, spust do połowy - złapanie ostrości, zmiana kadru i dociśnięcie dalsze spustu. Więc nie rozumiem po co na obiektywie ten przycisk dali.
Druga sprawa, ta płynna/klikajaca przysłona to pierwsze słyszę o tym. Co to daje? Że na ekranie nie ma nagle SKOKU o stopień jaśniej/ciemniej tylko np. 2 sekundy trwa rozjaśnienie i jest ono bardziej płynne?
  • Odpowiedz
@Bunch raz, że nie słychać, a dwa nie ma widocznego skoku w jasności kadru.

To, że nie korzysta się z mikrofonu aparatu nie znaczy, że jego dźwięków nie łapie zewnętrzny mikrofon. Zwłaszcza przy np. wywiadach.

Co do zdublowania AFL to po prostu kolejny przycisk funkcyjny. Można przyciski w body przeprogramować jak komu wygodnie. IMHO AFL wygodniej mieć na dedykowanym przycisku podobnie jak blokadę ekspozycji dla trybów preselekcji.
  • Odpowiedz
@Bunch: raz, że na nagraniu nie ma skoku jasności, dwa, że go nie słychać, a po trzecie w połączeniu z auto iso pozwala płynnie zawęzić lub poszerzyć głębię ostrości przy dynamicznych ujęciach. A co do blokady - przy szybkich reportażach (np. ślubnych, czy newsowych) ja przynajmniej korzystam z ciągłego i szybkiego AF, więc spust do połowy nie zadziała, taka dodatkowa blokada może być przydatna, jeśli programowalne przyciski na body aktualnie
  • Odpowiedz
  • 0
To, że nie korzysta się z mikrofonu aparatu nie znaczy, że jego dźwięków nie łapie zewnętrzny mikrofon. Zwłaszcza przy np. wywiadach.


@sidhellfire: Nie słychać dźwięku obiektywu już 40 centymetru od aparatu
  • Odpowiedz