Wpis z mikrobloga

Wykopki wytłumaczcie mi jaki jest sens ODBUDOWY infrastruktury, domów itp. w tych wszystkich miejscowościach podgórskich typu Głuchołazy itp.? Już są apele o pomoc kasę na remonty itp. Synoptycy i spece od klimatu alarmują, że takie zjawiska będą się powtarzać coraz częściej, a tych miejscowości ponoć nie da się skutecznie ochronić przed takimi zjawiskami. Przecież to jest jakaś amba, bo scenariusz będzie się regularnie powtarzał. Ci sami ludzie byli w tych samych miejscach zalani w 97 roku, a teraz mamy powtórkę z rozrywki.

Tym ludziom jak najbardziej trzeba pomóc, ale IMO absolutnie nie na zasadzie, żeby sobie w tym samym miejscu dom wyremontowali/odbudowali…

#powodz #niepopularnaopinia
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Szmalu Prawda i w zasadzie ciężko dyskutować z tym co napisałeś. Ale co zrobisz jak nic nie zrobisz? Tutaj nie ma złotej rady. Rozdać mieszkania tylu ludziom? Wysiedlić ich? Co można zrobić?
  • Odpowiedz
@Szmalu: podgórskich jest, bo (no moze nie aż takie) ale powodzie, podtopienia, były od zawsze. Skoro rząd i inne rządy, robią wszystko żeby ograniczyć obieg wody w przyrodzie, to w czym winny jest taki zwykły typowy Kowalski mieszkający w Głuchołazach? Chyba że głosował na nich, ale to i tak kara wyższa niz jego jeden głos.
  • Odpowiedz
  • 18
a jaki sens ma życie na Florydzie gdzie huragany są co roku? Takie życie, nie każdy musi żyć i myśleć jak Ty ;)

@Mihaueck: Stary możesz sobie chcieć mieszkać nawet na marsie bez tlenu XD. Natomiast ja mówię o sytuacji, gdzie uruchamiamy publiczne pieniądze, żeby Ci odbudować chatę w miejscu gdzie nie powinno jej być w pierwszej kolejności. Bez płaczu o publiczną kasę i wołania o ratunek możesz się wybudować
  • Odpowiedz
@Szmalu: problem polega na tym, że nie ma tam suchych polderów, zapór, zbiorników. Dodatkowo Głuchołazy zebrały wszystko po stronie czeskiej. Także mieszkańcy mogą Czechom dziękować za brak inwestycji w Białą.
  • Odpowiedz
  • 5
Rozdać mieszkania tylu ludziom? Wysiedlić ich? Co można zrobić?

@kuba-rozpruwa: Jeśli i tak będzie sypana gruba kasa (a idę o zakład, że tak będzie) to dokładnie to bym zrobił. Wysiedlenie i koniec. Finalnie i tak to wyjdzie taniej, niż powtórka z rozrywki za 2 lata + narażanie życia służb itp.
  • Odpowiedz
@Szmalu: gdyby wypieprzyć stamtąd ludzi, na ich działki weszliby bezpośrednio giganci turystyczni, przekształcając całą tą zapadline w jedną wielką osadę turystyczną. Wbrew pozorom to bardzo ładne miejsca, z dużym potencjałem. Ale zdaje mi się że ich potencjał jest tak duży, jak bardzo dziewiczy wciąż jest to teren. No oczywiście z pominięciem ciągłej wycinki kotliny kłodzkiej
  • Odpowiedz
@Szmalu: też o tym myślałam. Najlepiej chyba zaadaptować tereny na zbiorniki jak ten w Raciborzu, a ludzi przesiedlić. Woda zrobiła taki r--------l, że budowanie w tym samym miejscu domów "od zera" jest bez sensu.
  • Odpowiedz
@Szmalu: Oczywiście, że nie ma żadnego. Jeśli jakiś budynek został całkowicie zniszczony, ewentualna udzielana publicznie pomoc powinna być przeznaczona na zbudowanie go w innym bezpiecznym miejscu, a nie przy strumyku, który co 15 lat zamienia się w rwącą rzekę. To co te górskie rzeki zalały, to powinny być tereny z infrastrukturą typu lodziarnia, kebab albo foodtruck, tam powinno się posadzić parki, postawić ławki nad rzeczką i ogarnąć miejsca do grillowania
  • Odpowiedz
@Szmalu: sens pewnie jest taki, że będą te tereny lepiej przystosowywać do powodzi w przyszłości. Ale na miejscu tych ludzi nie chciałabym już tam mieszkać, więc zgadzam się z tym, co napisałeś - wracanie w to samo miejsce, na teren zalewowy, to trochę mieszkanie na tykającej b----e
  • Odpowiedz
  • 0
sens pewnie jest taki, że będą te tereny lepiej przystosowywać

@lurkerka92: No właśnie nie będą XD. Stąd m.in. ta moja wypowiedź, bo chwilę temu wypowiadał się na ten temat o ile dobrze zrozumiałem wice burmistrz Głuchołazów czy innej tego typu miejscowości (tvp info) i powiedział w skrócie, że zabezpieczyć się nie da, bo taki tam jest teren, ze nie da rady i koniec, ale kasy na odbudowę trzeba sypać, bo
  • Odpowiedz
@Szmalu: jak dla mnie najważniejsze jest zamontowanie szczelnych drzwi (czyli dowolnych z dofinansowania na termomodernizację) i o----------e tych drzwi silikonem na uszczelkach, klejem w piance + mocną folią (z zapasem) + obłożenie ich workami z piachem.

Wtedy woda się nie wedrze do domu i tyle. Jak ktoś tak nie zrobił to sam jest sobie winny.

Nawet tę folię dookoła bym jeszcze przymurował po brzegach gipsem budowlanym albo zaprawą do ściany,
  • Odpowiedz
@Mihaueck: Nie trafiłeś, bo akurat w USA w kółko trwają dyskusje o sensie mieszkania czy przeprowadzania się w rejony, które mają praktycznie gwarancję bycia coraz bardziej zagrożonymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. W tym o Florydzie. Przykładowo
  • Odpowiedz
@Szmalu Stosując twoją logikę po c--j wydawać milony na ratowanie a potem odbudowę Wrocławia?

To też jest miasto które powinno zostać zalane a ludzi i instytucje dawno przenieść w "suche" miejsce. Zbiegowisko różnych rzek które powinny se naturalnie płynąć a nie tworzyć jakieś "węzły wodne", wały itd. Nie ma w tym żadnej logiki.
  • Odpowiedz