Wpis z mikrobloga

#przepisydrogowe #polskiedrogi Cześć, niedaleko miejsca gdzie mieszkam jest wyjazd ze strefy zamieszkania. Oznakowanie w tym miejscu wygląda tak, że po lewej stronie mam znak D-41, a z prawej D-1. Co w tym miejscu powinienem zrobić, włączać się do ruchu czy jechać z pierszeństwem?
  • 9
  • Odpowiedz
@Czysto: pewnie zarządca sobie wymyślił, że postawi znak koniec obszaru i potem zaraz cyk droga z pierwszeństwem, ale jak dla mnie to błąd w oznakowaniu i takiej sytuacji być nie powinno. może ktoś mądrzejszy poprawi. W domyśle organizatora ruchu masz pewnie być już na drodze z pierwszeństwem, tym bardziej, że z prawej jest podporządkowana, ale ja bym się burzyła i składała skargi
  • Odpowiedz
czyli sąd uznał, że wyjazd ze strefy jest ważniejszy, niż droga z pierwszeństwem na podstawie artykułu powyżej


@Wredna_pomarancza: wydaje mi się, że sąd popełnił błąd. Ciekawe, czy sprawa skończyła się na pierwszej instancji i chciałbym zapoznać się z uzasadnieniem.

No bo przecież znak "koniec stefy zamieszkania" nie jest znakiem ustalającym pierwszeństwo. Konieczność ustąpienia pierwszeństwa wynika z ogólnych zasad ruchu drogowego a konkretnie art. 17, który definiuje wyłącznie się do ruchu.
A co mówi art. 5 na temat
  • Odpowiedz
@Kaizen_: Yay, no masz rację. To tak jak w przypadku, kiedy mamy wyjazd ze strefy zamieszkania i sygnalizację świetlną, znak dalej działa, bo nie jest znakiem określającym pierwszeństwo i na przykład na skrzyżowaniu kolizyjnym można by się naciąć.
p.s pierwsze co, to poza artykułem próbowałam znaleźć wyrok, ale próżne starania :D, zresztą to temat sprzed dziesięciu lat, więc...

Wyrok wyrokiem, ale uważasz takie oznakowanie za jasne, klarowne, bezpieczne?
  • Odpowiedz
Wyrok wyrokiem, ale uważasz takie oznakowanie za jasne, klarowne, bezpieczne?


@Wredna_pomarancza: w żadnym wypadku. Według mnie, to sąd nie powinien w tym przypadku określać, który znak jest ważniejszy, tylko zobowiązać zarządcę drogi do zmiany oznakowania.

W mojej okolicy było podobne miejsce, zgłosiłem to przez mapę zagrożeń i, pomimo tego, że trochę to trwało, to oznakowanie zostało zmienione. Znak D-1 przed skrzyżowaniem został, ale granicą strefy zamieszkania została przesunięta ze 20-30
  • Odpowiedz