Wpis z mikrobloga

  • 2
@Szaradoniczka: @rafal4432
w ustawie o prawach pacjenta jest zapis, że po śmierci (w skrócie) pacjenta do dokumentacji ma prawo krewni i spowinowaceni w linii prostej w drugim stopniu. Dziwnie to dla mnie wygląda bo też wydaje mi sie, że taki stopień nie istnieje.
Tutaj mam wątpliwości czy powiedzmy jest ojczym-pasierb linia pierwsza, a np dziecko pasierba jest spowinowacone z ojczymem w linii drugiej prostej?
  • Odpowiedz
@mexxl: wg. mnie to w takim przypadku powinowactwo nie zachodzi. Idąc tokiem myślenia o stopniach powinowactwa, to pół polski była by ze sobą spowinowacona
  • Odpowiedz
  • 0
też mam takie odczucia, prawo w Polsce to kpina. Dziękuję pięknie za odpowiedz i pozdrawiam
  • Odpowiedz
  • 1
@rafal4432: jeszcze dodam, że znalazłem coś takiego
Podstawa prawna
Kluczowym przepisem regulującym kwestię powinowactwa w polskim prawie jest art. 61⁴ Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRiO):
Art. 61⁴ KRiO:
§ 1. Krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej.
§ 2. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których
  • Odpowiedz
Jak najbardziej taki stopień istnieje.

Nie wiem, skąd ten tekst wynalazłeś. Z chatu GPT? Art. 61⁴ KRiO ma zupełnie inną treść, dotyczącą zupełnie czego innego.

Te przepisy mają zastosowanie:

Art.
  • Odpowiedz