Wpis z mikrobloga

W sumie to nigdy nie musiałem o tym myśleć, kable przesyłające dźwięk cyfrowo nie mają wpływu na dźwięk ale czy takie kable głośnikowe itp. mają wpływ? Jeśli tak to czym różnią się te lepsze i jaki to jest wpływ?
#audiovoodoo
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@xiv7: Kable głośnikowe mogą wpływać na brzmienie – każdy taki kabel posiada swoją rezystywność, pojemność i inne parametry, które w układzie między głośnikiem a wzmacniaczem tworzą filtr RLC – czyli filtr wysokich częstotliwości. Prawidłowo wykonany przewód tego typu będzie jednak obcinał częstotliwości dopiero powyżej 200 kHz.

Więcej o tym napisałem w artykule o takim kablu głośnikowym, który celowo został zaprojektowany w taki sposób właśnie, żeby przenieść ten filtr na pasmo
  • Odpowiedz
kable przesyłające dźwięk cyfrowo nie mają wpływu na dźwięk


@xiv7: tutaj jest pewien paradoks bo teoretycznie tak i nie :D Więcej technicznych detali jakie z tym są związane problemy możesz odnaleźć tutaj:
  • Odpowiedz
@xiv7: kable cyfrowe też mogą mieć wpływ na dźwięk, jak kupisz jakieś przestarzałe usb 1.x to raczej na współczesnych DAC taki transfer może byc zbyt mały.

A kable głośnikowe no to chyba oczywiste, ale ze wskazaniem na logarytmiczny upgrade, szybki skok jakości do pułapu, a potem dojenie frajerów xD
  • Odpowiedz
no tak, ale o co z tym chodzi, np na miedzi dźwięki mogą być bardziej stłumione niż na złocie czy jak?


@xiv7: przeczytaj artykuł do którego dałem linki, tam jest wszystko wyjaśnione skąd się jakie problemy biorą :) I nie chodzi tutaj akurat o miedź, złoto itp.
  • Odpowiedz
z mojej obserwacji bardzo gowniane kable mają zauważalne zakłócenia głównie na wysokich częstotliwościach


@bonus: mierzyłeś czymś?
  • Odpowiedz
@ksiak: Dlaczego? SLyszalem wyrazne zaklocenia gornych pasm, to nie są audiofilskie rozważania, każdy by to usłyszał i wcale nie trzeba było się wsłuchiwać
  • Odpowiedz
@kipowrot: wystarczy przeczytać artykuł a nie pisać takie rzeczy bo to nie jest takie oczywiste jak się wydaje i wstawienie "grubszego" kabla nie rozwiązuje tak naprawdę problemu.
  • Odpowiedz