Wpis z mikrobloga

Niekotrzy na serio uwązają, że brutalizm na pomniku rzezi wołyńskiej jest konieczny aby lepiej uszanowac ofiary.
No to zrobię Wam przysługe i wrzucę zdjecie pomnika poswieconego ofiarom pacyfikacji wsi Lidce w Czechach. Pomnik naturalistyczny, ale wymowa de facto mocniejsza niż tego cepelianego paczworka z Polski, a o porównywaniu artyzmu to juz nawet mowy być nie może.
W Lidcach jest jeszcze kilka pomników z dziecmi i są pozbawione dosłownego brutalizmu.
A przecież to jest pomnik symbol II wś dla Czechów.
Tak sie uszanowuje ofiary jeżeli to jest prawdziwy i główny cel, a nie chec zbijania kapitału politycznego.

#ukraina #czechy
szurszur - Niekotrzy na serio uwązają, że brutalizm na pomniku rzezi wołyńskiej jest ...

źródło: PhotoPick-53339-1920_czechtourism-ladislav-renner-min

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
  • 33
brutalizm na pomniku rzezi wołyńskiej


@szurszur: Ten pomnik w ogóle nie jest brutalistyczny. Jest kiczowaty w #!$%@?. Brutalizm tak na marginesie ma całkiem konkretne znaczenie. Brutalizm Ci wklejam pod spodem.

Ale tak, pomnik sprawia wrażenie niedokończonego. Ten orzeł powinien być nabity na dwa #!$%@?, Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego. Obaj powinni stać na schodach, które na swoim garbie niesie Pudzian.
jl23 - >brutalizm na pomniku rzezi wołyńskiej

@szurszur: Ten pomnik w ogóle nie jest...

źródło: Hotel-Zlatibor-Uzice-Serbia-3-15.18.16

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 7
@jl23: Owszem, użyłem sformułowania brutalizm w potocznym znaczeniu (jako brutalnośc) , a nie tym funkcjonujacym w sztuce. Powinienem to inaczej formułowac zeby nie było dwuznacznosci.
  • Odpowiedz
@szurszur: nie chcę się znowu czepiać semantyki ale pojęcie "brutalizm" w sztuce oznacza konkretny nurt architektury a nie to że dzieło jest drastyczne
  • Odpowiedz
  • 7
Co sądzisz o pomniku poniżej?


@Szalom: Znacznie lepszy. Przedstawianie żołnierz w chwili smierci nie jest czym szokujacym i w sztuce pomnikowej było stosowane.

nie chcę się znowu czepiać semantyki ale pojęcie "brutalizm" w sztuce oznacza konkretny nurt a nie to że dzieło jest drastyczne


@D00D00: Wiem, wyjasnialem to już wyżej. Mój bład.
  • Odpowiedz
@lukaszw_: O to ciekawe. Nie wiedziałem nawet. To więc wytrąca argument 'ruskiej onucy' biorąc pod uwagę że gość zrobił dość wymowny pomnik zbrodni katyńskiej. Więc tym bardziej ostaje przy swoim zdaniu że pomnik miejscami jest może kiczowaty ale niektórym jakikolwiek pomnik wołyński by przeszkadzał, nawet byt się tablicy pamiątkowej przyczepili
  • Odpowiedz
@Szalom: a odniesiesz się w jakiś sposób do sedna sprawy? O tym właśnie mówił OP że ten pomnik ma mieć przede wszystkim wyraz polityczny a jakieś przesłanie głębsze i walory artystyczne dla was to coś kompletnie nieistotnego
  • Odpowiedz
O tym właśnie mówił OP że ten pomnik ma mieć przede wszystkim wyraz polityczny


@dudurudu: OP nie napisał nic o wyrazie politycznym, tylko napisał że ten pomnik zbija kapitał polityczny - czyli skądinąd w pewnym sensie odwrotna teza co do twojej. Nadal nie rozwinął myśli jak zbija kapitał polityczny i komu pomaga, więc nie wiem jak do tego akurat mam się odnieść

OP napisał że pomnik jest polityczny i tyle i nie szanuje ofiar, też nie rozwijając myśli i nie pisząc dla czego - poza wspomnieniem o brutalności (dosłownie napisał brutaliźmie) do której się odniosłem, bezwiednie przedstawiając skądinąd inny dość dosłowny pomnik tego samego rzeźbiarza przedstawiający zbrodnie
  • Odpowiedz
Jakoś nie widziano potrzeby upamiętnienia tragicznych wydarzeń (egzekucje nad brzegiem Dunaju) dziełem przedstawiającym stertę trupów:


@jeden_na_dziesiec: Jakość publicznej sztuki odzwierciedla inteligencję narodu. Indiańskie totemy mają więcej polotu niż polskie pomniki odnoszące się do martyrologii czy patriotyzmu.
  • Odpowiedz
@szurszur: kurcze, niestety ale masz 100% racji. Ten pomnik ofiar jest po prostu... kiczowaty. Przepraszam za wyrażenie, ale to takie "red is bad" - trochę gacie z orłem.

W Pradze jest jeszcze jeden piękny pomnik: https://architrav.pl/pomnik-ofiar-komunizmu-w-pradze/

Ale w Polsce też się przecież da. Nawet we Wrocławiu jest pomnik upamiętniający wydarzenia Tien-An-Men. Subtelny i dosadny - resztki roweru rozjechanego przez czołg. Zresztą Wrocław ma chyba w ogóle szczęście do pomników (no
Gluptaki - @szurszur: kurcze, niestety ale masz 100% racji. Ten pomnik ofiar jest po ...

źródło: 2880px-Wroclaw-pomnik_Tien-An-Men

Pobierz
  • Odpowiedz