Wpis z mikrobloga

Jakie emocje ma wywoływać ten pomnik? Dziecko na widłach, głowy dzieci na płocie... U osoby o nieutrwalonej wrażliwości taka forma może wywołać tylko nienawiść.

Czy tu naprawdę chodzi o pamięć dla ofiar, a może wyłącznie o ujście jakiejś wściekłości? Oczywiście artysta ma pełne prawo do własnej wizji, ale nic dobrego z tego pomnika nie wyniknie. Paradoksalnie pomnik może potęgować to, co było przyczyną mordów na Wołyniu - nacjonalizm, nienawiść do sąsiada, chęć zemsty za dawne krzywdy.

W pomnikach holocaustu na całym świecie artyści nie rywalizują ze sobą, który z nich zbrodnie niemieckie przedstawi w bardziej bestialski sposób.

#polityka #wolyn #ukraina #sztuka #wojna #bekazkonfederacji #nacjonalizm
Amatorro - Jakie emocje ma wywoływać ten pomnik? Dziecko na widłach, głowy dzieci na ...

źródło: pomnik

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Amatorro: coż, było mnóstwo lat na rozwiązanie tego problemu. Gdyby strona ukraińska poczuła się do wzięcia odpowiedzialności za zbrodnie na Wołyniu z pewnością miałaby wpływ na kształt pomnika, który byłby przez nią współfinansowany.
  • Odpowiedz
@Amatorro:

Lol

Historia nie jest miła i piękna. Jest jaka jest, więc pamięć o niej też musi być taką, jaką była. A nie, żeby patrzeć czy czasem ktoś nie poczuje się
  • Odpowiedz
@Amatorro: Jeśli potęguje polski nacjonalizm to się dobrze składa bo wbrew temu co piszą nieogary na zapomnianej stronie jest on potrzebny szczególnie w tak nieciekawych czasach jak teraz
  • Odpowiedz
  • 6
jaką urwa nienawiść? po prostu prawdę, a ukry żywią do nas nienawiść, podsycają ją sami banderowcy np: z Lwowa czy Łucka, mimo wojny, oni nadal żywiął do nas urazę wessaną z mlekiem matki


@OscarGoldman: No i właśnie o tym mówię. Prezentujesz postawę: "jaka niby nienawiść? Jak ja nienawidzę, to oni nienawidzą bardziej".

coż, było mnóstwo lat na rozwiązanie tego problemu. Gdyby strona ukraińska poczuła się do wzięcia odpowiedzialności za zbrodnie
  • Odpowiedz
Gdyby strona ukraińska poczuła się do wzięcia odpowiedzialności za zbrodnie na Wołyniu


@End0: to my, Polacy, jesteśmy przede wszystkim winni tego, w jakim stanie jest ta sprawa; Wołyniacy to byli zwykli chłopi, najprostsi z możliwych ludzie, o których nie miał się kto upomnieć; Ukraińcy, co zrozumiałe, tylko tego nie ułatwiali, bo kto chciałby żyć z piętnem narodu ludobójców? Nie pochwalam, ale rozumiem i na ich miejscu, zachowywałbym się prawdopodobnie tak
  • Odpowiedz
@Amatorro: piszesz ze artysta ma prawo wyrażać się dowolnie a jednocześnie sam stawiasz ocenę że jest bee. Czy przedstawione obrazki to prawda historyczna czy wyobraźnia? Pewnie lepiej by było postawić obelisk i dac tabliczkę? Wtedy lewaki bylibyscie zadowolone?
  • Odpowiedz
  • 3
jedź do Lwowa i się z nimi skonfrontuj - zobaczymy z jakim nastawieniem przyjedziesz


@OscarGoldman: Ale że co się niby stanie? Myślisz, że we Lwowie Polaków kijem gonią? Na każdym murze jest zawołanie żeby rzezać Lachów? Otrzeźwiej.

Byłem we Lwowie, piękne miasto, dobre jedzenie, mili ludzie.
  • Odpowiedz
  • 2
piszesz ze artysta ma prawo wyrażać się dowolnie a jednocześnie sam stawiasz ocenę że jest bee


@TS_X9: Tak jak artysta ma prawo do swojej pracy, tak ja mam prawo do jej oceny. Ja w żadnym momencie nie zanegowałem tragizmu mordów na Wołyniu, konieczności upamiętnienia ofiar, zła nacjonalizmu ukraińskiego. Zadaję tylko pytania o formę i skutek obranych środków, a Ty mnie wyzywasz od lewaków.
  • Odpowiedz
A ten pomnik wpływa pozytywnie na wizję rozwiązania sprawy mordów na Wołyniu, czy raczej je oddala?


@Amatorro: na dwoje babka wróżyła. Niewątpliwie jest formą nacisku na władze Ukrainy. Jak zachowają się po ludzku (ekshumacje, pogrzeby, upamiętnienia miejsc, przeprosiny na wysokim szczeblu, zmiana narracji o UPA etc), to ten pomnik straci na znaczeniu, jeśli nie, będzie jak drzazga wbita pod paznokieć.

Z tym że upublikowanie wyników tych ekshumacji to niewątpliwie strzał
  • Odpowiedz
@Amatorro: A jakie emocje mają wywołać, buty czy włosy w Muzeum Auschwitz? Okrucieństwo tego ludobójstwa było potworne o czym wiele osób nie wie. Ten pomnik to po prostu pokazuje, wstyd że od tak wielu lat dalej musimy o tym rozmawiać, a Polacy nie mogą złożyć kwiatów pod normalnym pomnikiem na Ukrainie.
  • Odpowiedz
@Amatorro: Zamorduj 200k ludzi. Potomkowie tych ludzie stawiają pomnik by upamiętnić rzeź na ich rodzinie. Płacz, że mają usunąć bo to obraża twoje uczucia. Czyny zawsze mają swoje konsekwencje. Niech się cieszą, że na razie nic nie jest mówione o reparacjach.
  • Odpowiedz
@Amatorro: zrób lepszy projekt, zbierz kasę i wykonaj. Rzeź została przedstawiona dość wymownie. Przypomnij ile mamy pomników rzezi wołyńskiej? Może inne będą będą mniej brutalne a może nie. Dobrze że powstał.
  • Odpowiedz