Wpis z mikrobloga

Istnieją pewne dzieła literatury, z którymi mocno się identyfikuję, bo widzę w ich bohaterach cząstkę siebie. Dwa z nich to dramaty Samuela Becketta - irlandzkiego dramturga. Pozostałe to "Czarodziejska góra" Tomasza Manna i "Idiota" Dostojewskiego.

U Becketta w "Czekając na Godota" dwaj bezdomni czekają na jakąś siłę - boską moc, która ich ocali. Trwają w absurdzie jakby poza światem i czekają, czekają, czekają. Wierząc, że to przyjdzie. Podobny motyw był u Eugene O'Neila w "Przyjdzie napewno" gdzie bohaterowie także oczekiwali, tyle że w barze, ale potrzebowali czegoś, co ich uratuje. I jak tak trwam w tej irracjonalnej nadziei, że może moje życie nie będzie stracone. Jednocześnie głęboko w podświadomości, wiem że są to rojenia dla ukojenia duszy, bo człowiek musi czasami mieć wiarę, że jest czas. Bez tego pozostałoby mi szaleństwo.

W dramacie "Ostatnia taśma Krappa" bohater analizuje swoje życie, odsł#!$%@?ąc nagrania, które robił latami. I ja nie mogę się zerwać tych kajdan wspomnień. Szukania w nich jakiegoś niewiadomego elementu. Raz chcę znaleźć tę chwilę, która zadecydowała o wszystkim. Nie wiem po co mi to, lecz chcę wiedzieć czy taka była. Szukam, ciągle szukam w mojej pamięci.

Jest we mnie ten idealizm Księcia Myszkina u Dostojewskiego. Człowieka głęboko przekonanego o dobru - jakimś romantyźmie. Nigdy nie mogę się pozbyć pokory oraz przekonania, że warto trwać w tej idei, która nawet choć go zwodzi to przy niej trwa. Głupiec i wariat zamknięty w świecie swoich wartości. Tłamszony przez nie i nie potrafiący ich zrzucić, gdyż są w nim zbyt mocno zkorzenione. Nie da się ich wyrwać z duszy, bo wtedy wyrwało by się i ją.

I jest ten nieszczęsny Hans Castorp z "Czarodziejskiej góry" który żyje w izolacji i w którym walczą sprzeczne idee. Wiecznie rozrywany, którego dusza to arena pełna chaosu - Koloseum, gdzie wśród huku postronnych toczy się bitwa na śmierć i życie. Dosłownie. Tu ważą się moje losy.

To mój obraz. Idealistycznego romantyka czekającego na ocaleniie, który nie potrafi się wyzwolić od wspomnień i wewnętrznej walki. Ciągle poszukującego, który nigdy niczego nie odnajdzie.

#samotnosc #feelsy

HieronimJosifBruegel - Istnieją pewne dzieła literatury, z którymi mocno się identyfi...

źródło: samuel_beckett_mind-conference_image

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz