Wpis z mikrobloga

Siema, przesiadłem się z Windowsa na Linux i powiedzcie mi dlaczego czcionki w dark mode wyglądają tak tragicznie? Ogólnie renderowanie czcionek jest jakieś dziwne. xD Macie jakiś sposób żeby wygładzić je trochę, bo oczy bolą. Dzięki #linux
  • 18
  • Odpowiedz
@giganoob: Xy mają kiepską obsługę renderowania czcionek. Na ciemnym tle często jest kiepściucho. Dodatkowo 90% tych pobranych z sieci nie tyle, że słabo wygląda, ale się kompletnie źle renderuje. ¯\(ツ)/¯

Kiedyś, w starym Gnomie, były jakieś opcje konfiguracyjne. Można było chociaż ustawić, że były wyraźniejsze, choć nadal rozmywały się.

nie wiem o co dokładnie cho ale wygooglaj sobie bo były jakieś projekty do zmiany renderu fontów


@Kryspin013 Hmmm. Nawet
  • Odpowiedz
@giganoob: Weź zainstaluj menadżera fontów i zobacz, jak wyglądają różne czcionki. Są takie, które tworzone są stricte tak, aby wyglądały najlepiej, jak można przy takim renderowaniu, jakie jest.

W reposytorium masz też dodatkowe czcionki. Nie wiem, jakie masz domyślnie wgrane i ustawione. Ja mam Roboto i jest duża różnica pomiędzy nią, a domyślnymi. Tam wyżej, przez Kryspin013, masz jeszcze sugerowaną czcionkę Noto. Też spoko.
  • Odpowiedz
@giganoob: Musisz poeksperymentować z fontami, u siebie używam systemowo: Noto Sans (interfejs), Sans (tekst dokumentu) i Noto Sans Mono (stała szerokość). Hinting -> lekki. wygładzanie -> podpikselowe LCD. Do terminala wolę Droid Sans Mono (10pt) bo jest bardziej kwadratowa, i przy ciemnej palecie dość czytelna.

A do wykopu (domyślny tryb nocny) używam dodatku stylus w FF:

body {
font-family:
  • Odpowiedz