Wpis z mikrobloga

Hej, mam idiotyczne prawdopodobnie pytanie, ale jadę pierwszy raz w góry #bieszczady co roku harowałem w wakacje od szkoły średniej i nie wiem jak to jest być na urlopie.

Chcę wybrać się na Tarnicę, jaka tam w lipcu jest zazwyczaj pogoda na szczycie?

Jakaś bluza, plaszcz przeciwdeszczowy wystarczy?
Poradników w necie pełno ale potrzebuję konkretnej odpowiedzi.
Będę szedł szlakiem od Ustrzyk Górnych.

Wszelkie porady mile widziane żeby się nie ośmieszyć na szlaku 🫣

#gory #podrozujzwykopem
  • 14
  • Odpowiedz
@PanDanda: Byłem tam z 10 lat temu. To na dole ciepło koło 22 stopni a na górze już jednak dość mocno wiało. Przy wchodzeniu był rozstrzał ubrań od kurtek typowo górskich po krótkie spodenki i koszulki. Ja byłem w tej drugiej grupie i jednak bluzy brakowało bo było zimno ale do przeżycia. Myślę że jakaś lekka wiatrówka w plecaku czy cos w tym stylu to najlepszy wybór o ile pogoda
  • Odpowiedz
@PanDanda: Nie popełnij błędu i koniecznie kup sobie filtr SPF, 30 albo 50. Najważniejsze to posmarować kark, twarz, uszy bo tu najłatwiej się spalić. Potem przez kolejne dni będziesz cierpiał. Pogodę sprawdź sobie np. na mountainforecast albo meteoblue. Na jeden dzień wprzód raczej na pewno się sprawdzi. Jedyne co to na samym szczycie i na połoninach może mocniej zawiać i wtedy warto mieć jakąś wiatrówkę. Oczywiście jeśli Jak ma
  • Odpowiedz
@PanDanda: z rad to nie iść na Tarnicę w sezonie. Dziki tłum i schody, chyba że bardzo chcesz, to przygotuj się na mnóstwo ludzi.
Masz łądną i lekką trasę z Przełęczy Wyżniańskiej na Rawki, a potem z Rawek Działem do Wetliny.

Pogoda jest zmienna, weź sobie do plecaka kurtkę trekkingową - taką przeciwwietrzną, przeciwdeszczową, oddychającą, coś na głowę, żeby Ci nie przypiekło za bardzo. Woda, elektrolity, coś do jedzenia, mini
  • Odpowiedz
@PanDanda koszulka, bluza i kurtka przeciwdeszczowa albo takie ponczo - będzie ok.
W ciepłych miesiacach mam ze sobą taką opaskę na głowę żeby pot mi nie spływał do oczu xD
Super też się chodzi z kijkami - przy wspinaniu można się wspierać na nich, a przy schodzeniu odciążają kolana, ale musiałbyś wypróbować najpierw bo na jeden wypad to nie wiem czy jest sens kupować. Może by ci ktoś pożyczył swoje?
Wygodne
  • Odpowiedz
@PanDanda: u góry może na prawdę mocno wiać, nawet jak na dole będzie gorąco to nie będzie złym pomysłem mieć lekką kurtkę w plecaku
poza tym na prawdę lepiej wybierz inny szlak, nie wiem co to za efekt psychologiczny że ludzie uwielbiają iść na najwyższą górę i tam są największe tłumy xD możesz iść z Mucznego na Bukowe Berdo albo na połoninę Caryńską z dowolnej strony, masz pewność że będzie
  • Odpowiedz
@PanDanda aaa i wyłącz internet w telefonie bo łapie tam ukraiński zasięg, jak masz siły to możesz sobie jeszcze zrobić pętle przez Halicz i Rozsypaniec.
Ściągnij sobie mapy offline na telefon - ja lubię Mapę Turystyczną i mapy.cz
  • Odpowiedz
@PanDanda: to nie jest góra, ani nawet pagórek, więc to nie jest tak że na "szczycie" jest inna pogoda niż na szlaku. wyjrzyj za okno i będziesz wiedział jak się ubrać, a w razie nagłego deszczu weź coś przeciwdeszczowego. nie ośmieszysz się, to jest spacerniak nawet dla emerytów
  • Odpowiedz
@PanDanda: właśnie wróciłem z pierwszej wyprawy po górach i chyba najbardziej co mogę polecić, to dobre buty i skarpety. Ponadto, nie wiem jak z Twoją kondycją, ale warto poćwiczyć wcześniej na jakiś schodach z plecakiem, ja tego nie zrobiłem i nie był odpoczynek :)
  • Odpowiedz