Wpis z mikrobloga

#szansewparyzu (tag do obserwowania lub czarnolistowania)
12/30

Katarzyna Niewiadoma
kolarstwo szosowe


Chyba niewielu jest w polskim sporcie zawodników, którzy osiągali medale wszystkich najważniejszych imprez a nie udało im się wywalczyć tego najważniejszego, olimpijskiego krążka. Pomijając rzecz jasna siatkarzy, do tego wąskiego grona na pewno można zaliczyć Kasię Niewiadomą.

Ma ona w swoim dorobku brązowy medal Mistrzostw Świata, srebro Mistrzostw Europy, dwukrotnie trecie miejsce w kobiecym Tour de France i drugie miejsce w Giro, a do tego wielokrotnie stawała na podium jednodniowych klasyków kolarskich, w tym wygrywając tegoroczną Walońską Strzałę.

Mimo wymagających tras w Rio i Tokio, promujących klasyczne góralki takie jak Kasia udało się jej zająć odpowiednio miejsca 6. i 14., tracąc sporo do medali. Tamte niepowodzenia na pewno będzie chciała pomścić w Paryżu, gdzie pomimo dość płaskiego terenu organizatorzy przygotowali trasę z wieloma podjazdami.

Plan startów:
nd 04.08
14:00 - Wyścig ze startu wspólnego kobiet

Ocena szans:
Wariant optymistyczny – brąz
Wariant realistyczny – miejsca 4-10
Wariant pesymistyczny – miejsca 11 i niżej

Konkurentki:
Demi Vollering (NED), Elisa Longo Borghini (ITA), Lotte Kopecky (BEL), Marianne Vos (NED)

Komentarz:
Ograniczenia liczby zawodników na igrzyskach olimpijskich dość mocno dosięgnęło kolarstwo – w peletonie kobiet i mężczyzn wystartuje jedynie po 90 osób, w tym łącznie 4 reprezentantów Polski: Michał Kwiatkowski, Marta Lach, Katarzyna Niewiadoma i Agnieszka Skalniak-Sójka. Istotną informacją jest także zmiana harmonogramu startów – w porównaniu do poprzednich igrzysk, w weekend otwarcia odbędzie się jazda indywidualna na czas, natomiast „danie główne”, czyli wyścig ze startu wspólnego będzie miał miejsce tydzień później.

Największe sukcesy olimpijskie polscy kolarze odnosili jeszcze w czasach, gdy na igrzyskach mogli występować wyłącznie amatorzy. Wśród naszych multimedalistów można wymienić Stanisława Szozdę i Ryszarda Szurkowskiego. Z ostatnich olimpijskich startów na pewno warto wymienić brąz Rafała Majki w Rio wywalczony po niezwykle emocjonującym wyścigu.

Trasa wyścigu kobiet w Paryżu będzie liczyła 158 km i miała charakter mocno pagórkowaty, sprzyjający rozrywaniu się peletonu i tworzeniu ucieczek. Brak jest jednak większych wzniesień promujących specjalistki od jazdy w górach. Tuż przed metą zawodniczki wykonają dwa okrążenia w Paryżu (18,4 km), z trzema podjazdami na wzgórze Montmartre (1 km; 6,5%), po wyłożonej kostką wąskiej uliczce. Można się więc spodziewać finiszu z mniejszej grupy.
Instagram: kasianiewiadoma94

Tagi dla zasięgu: #paryz2024 #sport #igrzyskaolimpijskie #kolarstwo
leo345 - #szansewparyzu (tag do obserwowania lub czarnolistowania)
12/30

Katarzyna N...

źródło: svdvpe2szsgpxg94m5qfh1nbor24v6us

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz