Wpis z mikrobloga

Mordeczki, tęga rozkmina.
Czy ta zagadka ze Ślepnąc od Świateł z kijem i piłką daje się zdroworozsądkowo rozwiązać bez robienia układu równań czy czegoś? Jestem matematycznym debilem, ale czaję zasadę, tyle że chciałbym wiedzieć, czy da się zastosować jakąś prostą zasadę dla sumy 1,10 zł, 1,50 zł, 746 zł itd. Tak żeby od razu wiedzieć po jednym prostym działaniu, czy trzeba jednak to na spokojnie policzyć.

#matematyka #pytanie #slepnacodswiatel
  • 7
  • Odpowiedz
@jamtojest2 trzeba słuchać zadania i sobie w głowie układać równanie: piłka to x, kij to x + 1 i skoro razem kosztują 1.1 to x+x+1=1.1 czyli 2x =0.1zl więc piłka to 5 groszy. Trzeba trochę wyobraźni, żeby sobie to w głowie układać
  • Odpowiedz
@jamtojest2: tak ogólnie wychodzi chyba
(cena razem - różnica) / 2

jak kosztują razem 746 róznica złotówka to 746 -1 =745 , 745 /2=372.5 - cena piłki, cena kija +1 = 373.5 razem 746

różnica np 7 zł , cena w spólna dajmy na to 54
54-7=47, 47/2 = 23.5 - cena piłki, cena kija +7 = 30.5 , razem 54
  • Odpowiedz
  • 0
@blablalbla: No doszedłem do tego, że różnicę trzeba podzielić przez 2, ale tak czysto logicznie nie wiem dlaczego xD Tzn. kosztowało mnie to wiele myślenia, a film sugeruje że to zadanie na inteligencję i można to po prostu wymyślić szybko i łatwo.
  • Odpowiedz
@jamtojest2: jest prosty sposób na rozwiązywanie tego typu zadań. Od sumy odejmujesz różnicę cen i w ten sposób zamieniasz kij na piłkę. Więc masz teraz dwie piłki. Dzielisz to co masz przez dwa i masz cenę jednej piłki. Na przykład piłka i kij kosztują razem 20 a kij jest droższy o 5 od piłki. Od 20 odejmujesz 5 i masz 15 za dwie piłki. Czyli jedna kosztuje 7.5 , a
  • Odpowiedz