Wpis z mikrobloga

Hej,
od razu zaznaczę że oczywiście szukam pomocy, bo może ktoś odpowie wprost na to pytanie, ale szukam też pomocy w nakierowaniu do kogo się zwrócić po poradę prawną (księgową?).

Na co dzień pracuję na podstawie umowy cywilnoprawnej - umowa zlecenie. Jestem jeszcze studentem który nie ukończył 26 roku życia, więc wiadomo że z przyczyn podatkowych oraz składek opłaca mi się to najbardziej.

Chciałbym założyć spółkę z o.o. zajmującą się całkowicie inną branżą niż ta, w której pracuje na co dzień na podstawie UZ (spółka - handel, UZ - usługi).

Nie przewiduję na start "większych" zysków z SP z o.o., na pewno nie takie które by spowodowały chęć zmiany umowy z moim pracodawcą na B2B lub UoP. Czy założenie przeze mnie sp z.o.o. i zarabianie w niej spowoduje, że stracę ulgę dla młodych oraz będę musiał odprowadzać składki na UZ? Czy założenie spółki z o.o. spowoduje w ogóle jakiekolwiek konsekwencje w związku z moją UZ?

#prawo #ksiegowosc #pomocprawna #ekonomia #umowazlecenie #spzoo #spolka
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop
  • 0
@kuraku: Myślę że na pewno ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest to branża w której spółka będzie musiała się "wybić" i zdobyć zaufanie kontrahentów, z czasem te zyski będą rosły i wtedy nie będę miał takich zagwozdek, natomiast chciałbym się dowiedzieć w kontekście jej startu, szczególnie że jestem przed podpisaniem aneksu do UZ więc jest to dobry czas żeby z pracodawcą porozmawiać o ewentualnej zmianie na UoP
  • Odpowiedz
@KQQQ: NIe spowoduje. Ale spółka to koszt 6-10tys rocznie. Żeby nie mieć ZUSu to nie może być jednososobowa spółka chyba. W zależności w jaki sposób będziesz wyciagał kase ze spółki może to się kwalifikowąc pod ulgę dla młofych albo nie. Np umowal zlecenie z taką spółka jest inaczej traktowane jesli jesteś członkiem zarzadu i nie wchodzi w ulge dla młodych
  • Odpowiedz