Wpis z mikrobloga

Dzisiaj Krzysztof Bosak udowodnił tak dobitnie, jak nigdy przedtem, że jest prawnym analfabetą i nie rozumie absolutnych podstaw sprawowania władzy w Polsce. Osobiście nie oczekuję rzetelnej wiedzy prawniczej od instruktora windsurfingu ze średnim wykształceniem. Ale myślę że w głowach wyborców #konfederacja powinien się pojawić choć cień refleksji, jakie są kompetencje do rządzenia człowieka będącego jedną z głównych twarzy (i pewnie kandydata na prezydenta) tej partii.

Ale przejdźmy do rzeczy. Przewińcie do 0:30 sekundy wywiad https://x.com/tvp_info/status/1808572120580116705, w którym tłumaczy się z wstrzymania od głosowania w sprawie zniesieniu immunitetu dla Wosia (Ziobrysty, który podpisał się pod kupnem Pegasusa z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości). Cytuję Bosaka:

Ale nie było też też zakazu, żeby te pieniądze wydawać w ten sposób.


Artykuł 7 Konstytucji brzmi:

Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.


Jest to tzw. zasada praworządności, którą wielokrotnie naruszał PIS, może stąd też słuchający pisowskich "ekspertów" Bosak przesiąknął takim poglądam. Ale mniejsza o to. O co chodzi w tej zasadzie?

Mówi o tym wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 27 maja 2002 r., K 20/01.:

Zasada legalizmu wyrażona w art. 7 Konstytucji nakłada przede wszystkim na organy państwowe obowiązek działania zgodnie z obowiązującymi przepisami kompetencyjnymi, interpretowanymi w sposób ścisły i z odrzuceniem, w odniesieniu do organów władzy publicznej, zasady, "co nie jest zakazane, jest dozwolone". Nakłada ona na ustawodawcę obowiązek nienaruszania innych przepisów konstytucyjnych i ratyfikowanych umów międzynarodowych, wymienionych w art. 89 ust. 1 Konstytucji (wyrok z 27 maja 2002 r., K 20/01).

Niedopuszczalne jest działanie organów władzy publicznej bez podstawy prawnej albo wykraczające poza jej granice. Organy władzy publicznej mają obowiązek rzetelnego wykonywania powierzonych im zadań. Organy te nie mogą zaniechać wykonania nałożonych na nie obowiązków z powodu ograniczonych środków finansowych, które pozostają w ich dyspozycji szczególnie wówczas, gdy do obowiązków tych organów należy nadzorowanie i kontrola przestrzegania obowiązujących przepisów ustawowych (wyrok z 12 czerwca 2002 r., P 13/01).

Art. 7 Konstytucji wyklucza domniemanie kompetencji organów konstytucyjnych, a zatem przekroczenie przez Senat granic poprawek wnoszonych w trybie art. 121 ust. 2 Konstytucji nie może być sanowane przez fakt ich nieodrzucenia przez Sejm w trybie art. 121 ust. 3 Konstytucji (wyroki z dnia 19 czerwca 2002 r. K 11/02 i z 24 czerwca 2002 r., K 14/02).


Albo jeszcze prościej.

Dla zwykłych obywateli wszystko, co nie jest zakazane, jest dozwolone.


Natomiast w przypadku organów władzy państwa panuje zasada odwrotna:

Dla organów państwa wszystko, co nie jest dozwolone, jest zakazane.


Więc nie, panie Bosak, to nie ma żadnego znaczenia nigdzie nie zapisano, że nie wolno wydawać pieniędzy z FS na system do inwigilacji. Wystarczy, że nigdzie nie jest napisane, że wolno. Ktoś, kto tego nie rozumie, absolutnie nie nadaje się nawet do pełnienia funkcji sołtysa w Koziodupkach Dolnych.

#polityka #neuropa #4konserwy #bekazkonfederacji #bekazprawakow
lewoprawo - Dzisiaj Krzysztof Bosak udowodnił tak dobitnie, jak nigdy przedtem, że je...

źródło: bs

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
  • 1
@lewoprawo: Dobra fajnie podsumowałeś ale co z tego wynika? Nic. Dlaczego? Bo każdy obywatel który się napatrzył jak każda poprzednia władza łamie prawo w zależności od swojego interesu to ma coś takiego w dupie. Już widzę że wyborcy PO i PIS jak tylko poruszy się temat jakiegoś bezprawnego działania danej partii to drudzy mówią " bo PO/PIS to samo robił tylko gorzej" W Polsce nie ma już poczucia Państwa prawa
  • Odpowiedz
Ale sie was lewakow i neuropków wys.ało xD
Ok, moze i racja. Moze i sie zgadza. Co nie zmienia faktu ze majac do wyboru mnóstwo nonameów ktorzy nie maja pojecia o podstawowych: nastrojach spolecznych, prawach ekonomi itd. miałbym uważać ze Bosak sie nie nadaje bo kilka razy na dziesiątki ma jakieś braki ktore pewnie pi wytknieciu skoryguje? Nawet jesli nie to kogo mam wybrać? Komuchów? Neobolszewie? A moze zwyczajnych sprzedawczykow nie majacych
  • Odpowiedz
  • 3
@Codziennie_cos_nowego: Tylko my tu nie mówimy o jakichś losowych brakach, tylko o absolutnie podstawowej zasadzie rządzenia. To tak jakbyś bronił nauczyciela matematyki "No może i nie umie liczyć, ale ma fajny kontakt z dziećmi".
Konstytucyjna zasada praworządności to po prostu coś, czego politykowi nie wolno nie rozumieć. Bo jej niezrozumienie kompletnie dyskwalifikuje go z tej funkcji.
Od tego nie ma wymówek.

Nie doradzę Ci, kogo masz wybrać, bo
  • Odpowiedz
  • 0
@Codziennie_cos_nowego albo niech się przygotuje na taką odpowiedź albo się nie wypowiada bo tylko on na tym traci (chyba że może mówić co chce a i tak zagłosujecie na jego ugrupowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
  • Odpowiedz
@Rolnikt

@Codziennie_cos_nowego albo niech się przygotuje na taką odpowiedź albo się nie wypowiada bo tylko on na tym traci (chyba że może mówić co chce a i tak zagłosujecie na jego ugrupowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) )


Ale ja jestem jedynym wlascicielem konta i nie mam rozdwohenia jaźni wiec mozna do mnie w liczbie pojedynczej ( ͡º ͜ʖ͡º)
Jakies alternatywy na
  • Odpowiedz
  • 0
Ktoś, kto tego nie rozumie, absolutnie nie nadaje się nawet do pełnienia funkcji sołtysa w Koziodupkach Dolnych.


@lewoprawo: #!$%@?ąc od Bosaka, to ciekaw jestem ilu pozostałych polityków zdaje sobie sprawę i stosuje się do tego....
  • Odpowiedz
  • 0
@Codziennie_cos_nowego mówię o was jako o grupie wyborców ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I nie nie będę ci wybierał kogoś bo nie znam twoich poglądów itd. Doradziłbym jednak nie głosować na PiS bo po 8 latach za mocno się rozpasli, tak jak kiedyś PO i przyszła pora na zmianę. Najlepszym wyborem byłaby partia która stopowala by zapędy PiS/KO i nie zgadzała się na wszystko bo któraś z nich
  • Odpowiedz
@lewoprawo: ja #!$%@? ale dej ludziom najpierw papier toaletowy zanim twoj mozg wysra cos takiego :P
Pzeciez ten fundusz ma wiele zasotosowań, zapobieganie przestępczości, pomoc ofiarom itd a to że se kupili konsolkę do gier ktorej nie specjalnie powinni uzywać to inna para kaloszy, a bosakowi pewnie chodzi o to że to oprogramowanie jako środek miesci sie w definicji celowosci tego funduszu, natomiast za samo wykorzystanie jesli bylo niezgodne z
  • Odpowiedz
@Wattson Poznałem kilka lat temu ex posła z LPR, który siedział w ławach sejmowych obok Bosaka. Mówił, że Bosak, to taki prosty wygadany karierowicz, który całe życie dążył do kariery politycznej, ale nie interesowała go normalna praca. Pan z którym rozmawiałem jest leciwym nauczycielem z technikum weterynaryjnego (bardzo miły i mądry człowiek). Ogólnie nie miał dobrego zdania o bosaku.
  • Odpowiedz
  • 0
Dla organów państwa wszystko, co nie jest dozwolone, jest zakazane.


@lewoprawo: Jako że się do polityki nigdy nie pchałem to tego akurat nie wiedziałem. Zawsze natomiast kojarzyłem zasadę "wszystko, co nie jest zakazane, jest dozwolone", nie mając świadomości że nie tyczy się to organów państwowych (co w sumie po głębszym się zastanowieniu ma sens). Jak widać i na wypoczku można się czegoś dowiedzieć.
  • Odpowiedz
Osobiście nie oczekuję rzetelnej wiedzy prawniczej od instruktora windsurfingu ze średnim wykształceniem


@lewoprawo: wiadomo, ze dyplom z polskiego uniwerku po historii, czy innej politologii znaczy wiecej.
Pewnie jestes urodzony w latach 60', co?
  • Odpowiedz