Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem
Używa ktoś podłogówki z pompą ciepła do chłodzenia mieszkania? Zastanawiam się, czy przy rozsądnie ocieplonym domu by to zastąpiło klimatyzację i obniżyło koszty, bo klimatyzacja właściwie byłaby w cenie. Ciekaw jestem o ile stopni byłaby chłodniejsza podłoga i czy byłoby to niekomfortowe latem.
Alternatywnie rozważam też chłodzenie i grzanie matami sufitowymi lub ściennymi. Wszystkie te rozwiązania oczywiście mają poważne wady, zastanawiam się które z rozwiązań ma ich najmniej.
  • 12
  • Odpowiedz
Czy zastąpiłoby? Nie sądzę ale na pewno będzie dobrym uzupełnieniem. Przecież na podłogówkę wylatuje woda w temperaturze 10-15 stopni, analogicznie jak w zimie przepływa tam 35 stopni. Skoro grzeje w zimie zatem musi tez chłodzić latem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Fredi_Kamionka_Gmina_Burzenin ok, ale trzeba uważać i zamontować czujnik punktu rosy, przykładowo latem, przy temperaturze pomieszczenia 26 °C i wilgotności 70 %, schłodzimy podłogę do 19 °C, na powierzchni doszłoby do kondensacji, bo punkt rosy wynosi już 20,1 °C.
  • Odpowiedz
@Fredi_Kamionka_Gmina_Burzenin: chcesz chłodzić to albo eksperymentujesz(podłogówka, gwc, itp), albo tradycyjnie klima(zwykła, kanałowa) albo klimakonwertory lub najlepsze i najdroższe stropy aktywne chłodzące z gruntową pc. Obejrzyj kanał Latos na YT tam pokazują te stropy chłodzące.
  • Odpowiedz
@shroomer: właśnie ciekaw jestem czy ktoś tak zrobił w praktyce, bo przecież jak ktoś ma pompę ciepła i podłogówkę to chyba od razu ma taką możliwość, nie?
Bo z jednej strony jest jak mówisz, z drugiej być może przy dobrze ocieplonym mieszkaniu, tego chłodzenia potrzeba tak mało, że jest to nieodczuwalne, a wentylacja może wywoływać lekki ruch powietrza.
Zastanawiam się, czy nie lepiej zamiast inwestować w dodatkową instalację do chłodzenia,
  • Odpowiedz
chcesz chłodzić to albo eksperymentujesz(podłogówka, gwc, itp), albo tradycyjnie klima(zwykła, kanałowa) albo klimakonwertory lub najlepsze i najdroższe stropy aktywne chłodzące z gruntową pc. Obejrzyj kanał Latos na YT tam pokazują te stropy chłodzące.


@appmstt: Właśnie wszystkie te rozwiązania kosztują kupę hajsu i komplikują mi cały projekt domu. Wszystkie te rozwiązania to kilkadziesiąt tysięcy w dużym domu. Jedyne co by było w miarę tanio to zwykłe klimy split, ale chyba wolałbym
  • Odpowiedz
@Fredi_Kamionka_Gmina_Burzenin: To co wyżej pisali o punkcie rosy, a po drugie chłodzi się od góry, a podgrzewa od dołu tak żeby powietrze konwekcyjnie krążyło. Ja mam klimatyzację, tylko w kiepski miejscu, bo się muszę nagimnastykować ten filtr z góry ściągnąć, żeby odkurzyć. Miała być gdzie indziej, ale musiała zostać przeniesiona i teraz jest upierdliwa.

Masz też dzięki temu backup do grzania. Sąsiadowi coś się zepsuło w gruntowej pompie i czekał
  • Odpowiedz
@Fredi_Kamionka_Gmina_Burzenin ja korzystam z chłodzenia. Nie działa to jak klima, tj. nie robi się chłodno od razu. Efekt jest zbliżony do chłodu w przedwojennym domu. Czyli wchodzisz do środka w upalny dzień i czujesz, że jest chłodniej niż na zewnątrz. I rzeczywiście jest chłodniej niż bez chłodzenia, ale jest to tylko kilka stopni i trzeba dobrych kilku godzin, by dom się schłodził. W upał podłoga jest przyjemnie chłodna, ale polecam wówczas
  • Odpowiedz