Wpis z mikrobloga

W związku z ostatnimi wydarzeniami opisującymi sposób traktowania osadzonego w areszcie księdza , a także kolejnymi zapowiadanymi aresztami wydobywczymi, warto przypomnieć największą ofiarę aresztu tymczasowego, czyli Macieja Dobrowolskiego, który w areszcie spędził 40 miesięcy.

Sprawa miała miejsce za poprzednich rządów PO (areszt odbywał się w latach 2012-2015).

Dobrowolski został oskarżony przez małego świadka koronnego o przemyt marihuany, a prokuratura postawiła mu zarzut uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej. Mimo braku innych dowodów, poza jednym zeznaniem świadka koronnego, sąd na wniosek prokuratury przedłużał areszt tymczasowy na łączną długość 3 lat i 4 miesięcy. Aby odpowiadać z wolnej stopy aresztowany musiał wpłacić 50 tys. zł poręczenia. Po dwóch miesiącach od wpłaty prokuratura uchyliła zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Państwo nie wypłaciło mu żadnego odszkodowania z własnej woli. Dopiero w 2018 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził 7,5 tys. zł odszkodowania.

Dlatego uważam, że każdy który popiera system aresztów wydobywczych i długotrwałych aresztów tymczasowych jest moralnie odpowiedzialny za krzywdę takich osób i mam nadzieję, że spotka go odpowiednia kara.

#bekazpo #prawo #dyskryminacjamezczyzn #pieklomezczyzn #polityka #usmiechnietapolska #bekazpisu
sildenafil - W związku z ostatnimi wydarzeniami opisującymi sposób traktowania osadzo...

źródło: IMG_0376

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
W związku z ostatnimi wydarzeniami opisującymi sposób traktowania osadzonego w areszcie księdza


@sildenafil: jeszcze do ciebie nie doszło że ten list był napisany przez rodzinkę a nie Olszewskiego? Chyba że cię te hot dogi tak przerażają.
  • Odpowiedz
@sildenafil: należy wspomnieć że za rządów PiS ilość tymczasowych aresztowań wzrosła.

W 2014 roku ilość aresztowanych na ponad 2 lata wynosila 2 a w 2018 liczba ta wynosiła już 18.

Od roku do dwóch lat w 2014-41 osób. W 2018 już 161.

Dziwne że teraz zaczęło ci to przeszkadzać.
  • Odpowiedz
@sildenafil: Po pierwsze ten list od księdza jest fałszywy, co sam adwokat klechy od salcesonu potwierdził, a po drugie to dzięki interwencji Bodnara w końcu go wypuścili.
  • Odpowiedz
  • 1
@dqdq1:

teraz zaczęło ci to przeszkadzać.

Nie teraz. Teraz to Ty się zainteresowałeś tematem bo temat uderza w partię, którą lubisz.

Dla mnie partia znaczenia nie ma. Prokuratura i sądy były, są i będą patologią. Ale ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy chcą reformy sądownictwa i tych, którzy są przeciw.
  • Odpowiedz
@sildenafil: W 2016 roku Adam Bodnar, jako RPO, napisał do Ziobry aby zagwarantowano prawnie aresztowanym dostęp do jedzenia i picia w czasie trwania "czynności". Ziobro odpisał, że nie ma takiej potrzeby. Kilka lat pźniej ksiądz, kolega Ziobry skarży się, że nie zagwarantowano mu jedzenia i picia podczas "czynności".

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/minister-sprawiedliwosci-nie-widzi-potrzeby-uregulowania-praw-osob-zatrzymanych-do-posilku
  • Odpowiedz
  • 0
@Jariii:

to dzięki interwencji Bodnara w końcu go wypuścili


Ciekawe zatem co się zmieniło w filozofii Bodnara w kwestii długotrwałych aresztów wydobywczych. Ksiądz siedzi bez wyroku już 4 miesiąc. Sąd już przedłużył mu areszt do pół roku, a to podobno nie będzie koniec.
  • Odpowiedz
@sildenafil: Nic się nie zmieniło, bo zgodnie z prawem w takim areszcie można przebywać dwa lata. Ale spokojnie sąd mu to zaliczy na poczet przyszłej kary, bo chyba nikt nie ma wątpliwości jaki będzie wyrok ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@wanghoi: nie widzę ośmieszenia w sprzeciwianiu się aresztom wydobywczym. Wprost przeciwnie - mam przez to pouczucie, że stoję po właściwej stronie, niezależnie od aktualnej wojny politycznej
  • Odpowiedz
  • 0
@Jariii:

Ale spokojnie sąd mu to zaliczy na poczet przyszłej kary, bo chyba nikt nie ma wątpliwości jaki będzie wyrok


Ale jakby jednak wyrok był inny, to zawsze może liczyć na 7,5 tyś zł odszkodowania, co nie? ;)
  • Odpowiedz
@sildenafil: To nie ja wymyśliłem to prawo. Sądy w Polsce działają jak działają. Dzięki reformom Ziobry już w ogóle nie działają ¯\(ツ)/¯

Kwestia odszkodowania jest regulowana ustawowo. Tu można mieć pretensje do legislatorów.
  • Odpowiedz
Dla mnie partia znaczenia nie ma


@sildenafil: Śmiem wątpić, nie przypominam sobie żebyś się tak pultał jak pisowskie służby trzymały Karpińskiego w areszcie przez 9 miesięcy. Teraz Republika sztucznie pompuje temat tego księdza i pierwszy lecisz do obrony.
Ale w sumie nie jestem zaskoczony, bo podobnie wybiórczo podchodzisz do tematu służby wojskowej, która jest zła dla Ciebie tylko wtedy kiedy jej temat poruszają partie poza Konfederacją - bo gdy k0nfa
  • Odpowiedz
@dqdq1: a masz w swoich danych o ile wzrosła przestępczość na przestrzeni lat, bo raczej nie spadła? I czy masz dane czy wzrosła liczba zakładanych opasek zamiast odsiadki itd?
  • Odpowiedz