Wpis z mikrobloga

MAKSYMILIAN KOLBE W WESTMINSTER ABBEY
Współcześni męczennicy XX wieku to seria rzeźb odsłoniętych w 1998 roku nad zachodnimi drzwiami opactwa Westminster Abbey. Świątynia ta ​​od 1066 r. pełni funkcję kościoła koronacyjnego Anglii. Ponadto jest miejscem spoczynku ponad trzech tysięcy wielkich Brytyjczyków. Rzeźba naszego wielkiego rodaka Ojca Maksymiliana Kolbe powstała dłutem artysty Andrew Tansera.
***
Jak wiecie na stronie oraz w moich materiałach (Skazani na Auschwitz. Jak uciekano z "fabryki śmierci" https://youtu.be/zvY6vRU-5Qw?si=VtA8Rqpv0hiFkdHP) omawiałem historie z Auschwitz, gdy po ucieczce więźniów stosowano odpowiedzialność zbiorową, skazywano na śmierć głodową osadzonych w tym samym bloku co uciekinierzy. Najbardziej znana z takich kar jest związana właśnie z biografią św. Maksymiliana Kolbe z lipca 1941 roku. Gdy z obozu uciekł więzień Zygmunt Pilewski, a na karę skazano 10 więźniów w tym sierżanta wojska polskiego Franciszka Gajowniczka, polski zakonnik zgłosił się na śmierć zamiast niego. W celi śmierci przeżył dwa tygodnie, został zamordowany zastrzykiem fenolu w serce.
Ojciec Kolbe został beatyfikowany w 1971 roku, w 1982 został uznany za świętego.
Na pewno wielu z Was w komentarzach pod postem będzie nawiązywać do skandalicznej decyzji nowego-starego dyrektora Muzeum II wojny światowej w Danzig, prof. Paweł Machcewicz, który pogrążył się jeszcze bardziej w wywiadzie dla Gazety W, mówiąc że polski zakonnik był przed wojną antysemitą.
W sumie to nie mam nic do dodania.
Tylko warto wyjaśnić, że w klasztorze tych "antysemickich franciszkanów" w czasie okupacji z narażeniem życia duchownych ukrywani byli Żydzi, a wielu zakonników w tym ojciec Maksymilian zostało zamordowanych przez Niemców.
Ostatecznie usunięci przez muzeum bohaterowie mają zostać przywróceni, a ja zupełnie nie jestem w stanie zrozumieć w jakim celu człowiek bez elementarnej wyobraźni może piastować funkcję dyrektora tak istotnej placówki.

#polska #trojmiasto #historia #turystyka #polityka #ciekawostki #emigracja #gruparatowaniapoziomu
Historia_Podcast - MAKSYMILIAN KOLBE W WESTMINSTER ABBEY
Współcześni męczennicy XX wi...

źródło: Ojciec Maksymilian

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Historia_Podcast: nie ma dowodów, powtarzam, jest nagroda miliona przedwojennych złotych za dowód na to, że o. Kolbe faktycznie wiedział że napisał "żydostwo szkodziło i szkodzi nam na każdym kroku, wżera się jak rak w ciało narodu" w "Małym dzienniku".
  • Odpowiedz
@Filipterka25: ale na nie twierdzę że nie napisał, czy że napisał i miał rację, albo nie miał. Tylko jak chcesz usunąć z wystaw i cokołów wszystkich którzy pisali przed wojną coś złego na Żydów to musisz kompletnie wszystko przeorać. Przede wszystkim wziąć się za większość amerykańskich polityków tych czasów w tym prezydenta z czasów wojny.
  • Odpowiedz