Wpis z mikrobloga

Ostatnio zacząłem sprzedawać wytworzone prze mnie rzeczy na allegro z konta prywatnego, jakoś tak dobrze zaczęło się to sprzedawać, że chciałbym to robić bez żadnych uników podatkowych, pracuje normalnie na etacie, ale na #b2b więc mam działalność i o ile nie mam problemu z wystawieniem faktury VAT, tak pytanie jak mogę prowadzić sprzedaż detaliczną? Oczywiście odpowiedni kod PDK dostałem, ale nie bardzo wiem jak to fakturować, sprzedawany przeze mnie przedmiot wytwarzam sam, więc nie mam faktury za jego zakup aby go przyjąć na "magazyn". Jak to ugryźć aby było możliwie jak najprościej? #dzialalnoscgospodarcza #sprzedaz
  • 8
  • Odpowiedz
@witchmat jesteś na pełnej księgowości, że chcesz magazyn prowadzić? Skoro sam coś wytwarzasz, to kupujesz jakieś materiały, żeby to zrobić. Ksiegujesz sobie koszty tych materiałów a fakturujesz gotowy produkt. To generalnie nie dziala tak przy usługach czy produkcji, że musisz kupić jakiś produkt, żeby móc go sprzedać.
  • Odpowiedz
  • 0
@sberatel: Może źle się wyraziłem, jako dokument sprzedaży robię paragon, ale nie musi to być paragon fiskalny nie? Przynajmniej nie na początku gdy mówimy o kwotach do 1000zł?
  • Odpowiedz
@witchmat: zerknij do ustawy, kiedyś było do 20k sprzedaży a potem musisz mieć kasę fiskalną (fizycznie kasa nie musi być bo może być sama drukarka fiskalna).
  • Odpowiedz
@witchmat: wg mnie widać, że nic nie wiesz o księgowości :) zrobisz sobie krzywdę robiąc to samemu.
Dowiesz sie jaka jest odpowiedź na pytanie, które zadałeś, ale nie wiesz że powinieneś zadać kilka innych pytań, np. o ww. limit do kasy, albo zwolnienia z kasy. Albo jak to wykazać w jpk, ciekawe czy w ogóle zgłosiłeś się do VAT itd itd.
  • Odpowiedz
@witchmat Jaki jest dochód? Sprawdź czy na działalność nierejestrowaną się łapiesz.
Jak większość sprzedajesz osobom prywatnym to się nie faktura VAT tylko rachunek, do 20 000 zł bez kasy fiskalnej.
Po drugie jak tylko sprzedaż internetowa to chyba nawet bez limitu. Konsultacja z księgową wskazana.
  • Odpowiedz