Wpis z mikrobloga

#ekonomia #gospodarka #finanse #internet #polityka

Ej jest gdzieś jakaś strona z cenami produktów z różnych lat żeby sobie porównać ceny?

Sprawdziłem pobieżnie z tego co udało się znaleźć i np. płaca minimalna w 2015 roku wynosiła 1286zł netto, teraz wynosi 3200zł netto a więc wzrosła o prawie 150%

Cena paliwa z 2015 4.5 mozna było kupić za minimalną 285 litrów
Cena paliwa z 2024 6.5 można kupić 492 litry

Inne towary podobnie podrożały? To nie jest całkiem tak źle jakby się mogło wydawać, ale w siła nabywcza jest dalej za niska w porównaniu do UE. Skąd w takim razie tyle jęków?

Tak się czasami zastanawiam że taka podwyżka minimalnej krajowej to była niezła zagrywka na wszystkie zagraniczne korpo bo to był jedyny sposób na wymuszenie podwyżek, oni nigdy by nie dali tyle normalnie, wiadomo że oberwało się za to innym, ale być może czas pokaże że jednak wyjdzie to nam na dobre, jak myślicie?
  • 3
  • Odpowiedz
@ciasteczkowy_otwur: Akurat zagraniczne korpo w Polsce płacą dobrze. Wzrost płacy uderzył głównie w polską Januszerke. Znam firmę gdzie trzeba zwracać w gotówce część kasy która wypłacają na konto xD minimalna może i wzrosła o 150% ale standard życia ogólny jest podobny albo i spadł. W 2018 jak zaczynałem swoją pracę dostałem 5k brutto na start a obiad w kantynie kosztował 21 PLN a wegetariański 18. Dzisiaj żaden świeżak nie dostanie
  • Odpowiedz
Sprawdziłem pobieżnie z tego co udało się znaleźć i np. płaca minimalna w 2015 roku wynosiła 1286zł netto, teraz wynosi 3200zł netto a więc wzrosła o prawie 150%


Cena paliwa z 2015 4.5 mozna było kupić za minimalną 285 litrów

Cena paliwa z 2024 6.5 można kupić 492 litry


@ciasteczkowy_otwur: Ogolnie to z roku na rok żyje się coraz lepiej - było tam jakieś zawirowanie COVIDowe, ale tak zyje sie coraz lepiej. Kiedyś człowiek zarabiający minimalną to nawet nie myślał, że pójdzie do lokalu pizze kupić - to był niepotrzebny wydatek. Teraz ludzie na minimalnej to do knajpy co tydzien
  • Odpowiedz