Wpis z mikrobloga

@DzikiBomber: To dlaczego dioda świeci między mną, a przewodem od zasilacza impulsowego? Na 5 V przetwornicy (ładowarce) świecą mi diody z "żarówki" LED na 36 V i to bez względu na polaryzację (tam musi być tylko różnica potencjałów między dowolnym przewodem z przetwornicy, a mną aby diody świeciły), tam też jest niby DC, są kondensatory stabilizujące itd.
Przez transformatorek nie działa, a diody świecą bez względu na to czy podłączę
  • Odpowiedz
@DzikiBomber: Rzuć okiem na mój poprzedni wpis. Tam jest pojedyncza dioda z dwoma opornikami. Jeden 5M6 między anodą i katodą, a drugi 1M na wyjściu, nie ma znaczenia jak podłączę diodę do gniazdka(pen), dioda świeci zawsze. Muszę tylko dotknąć śrubki w gniazdku i jednego z wyprowadzeń albo dorzucić 6 metrów przewodu zamiast mnie. Na zasilaczu impulsowym DC dioda świeci na wyprowadzeniach (+) lub (-) z zasilacza, wystarczy, że dotknę anodę
  • Odpowiedz
Podłączam tam jedną diodę lub diodę z mostkiem. Dioda może być podłączona katodą do linii (-) zaznaczonej na żółto i anodą do mnie lub odwrotnie. W obu przypadkach świeci.
  • Odpowiedz
@DzikiBomber: Podłączyłem transformator AC 1 uzwojeniem do PEN i jednym uzwojeniem do mnie (dotykając śrubki), diodę podłączyłem do drugiego uzwojenia i nie świeci. Świeci przez rezystor 1M, a przez transformator, gdzie uzwojenie pierwotne ma 1k nie zaświeci. Podłączałem podobnie jak układ 1 i układ 2. W obu przypadkach dioda nie świeci. Odwracałem też transformator i nic.
  • Odpowiedz
@DzikiBomber: Teoretycznie cały obwód zyskuje ładunek ujemny (bo jest tam podłączony jedynie minus). Zaznaczyłem to na czerwono. W tym obwodzie nie ma ruchu elektronów, bo jest otwarty (może jest ale nie wystarcza do tego aby układ działał). Do masy lutownicy dochodzi jedynie (-) z zasilacza. Dioda świeci między minusem zasilacza a mną. Jest to efekt częstotliwości pracy przetwornicy. W innym przypadku prawdopodobnie dioda by mignęła przy dotknięciu i zgasła. Ja
tojestmultikonto - @DzikiBomber: Teoretycznie cały obwód zyskuje ładunek ujemny (bo j...

źródło: 7d4ab8c62d10df24d2c2cb807350ea90f89c0d68f043436658d545dd2d16b336

Pobierz
  • Odpowiedz
@DzikiBomber: Jednak nie, popełniłem błąd. Na AC podłączając transformator do neutralnego i uzwojenie pierwotne zwierając palcem na uzwojeniu wtórnym układ nie świeci. Świeci natomiast podłączony na uzwojeniu wtórnym lub pierwotnym. Strumień elektromagnetyczny jest zbyt słaby aby był w stanie wyidukować jakiś, nawet minimalny prąd, pozwalający na zasilenie diody na uzwojeniu wtórnym. To nie jest indukcja, przynajmniej nie jedynie.

Dotknięcie przewodu na uzwojeniu pierwotnym i zwarcie jego drugiego końca do bolca
  • Odpowiedz
@DzikiBomber: Testowałem ten układ na małym transformatorku podłączyłem jedno uzwojenie przez neonówkę (około 10 uA), a do drugiego uzwojenia podłączyłem diodę i nie świeciła.

Nie wiem czy tam w ogóle płynie jakiś prąd bo tego nie sprawdzałem, ale jest 1:1 20 uzwojeń z jednej i 20 uzwojeń z drugiej strony na toroidzie. Nawinąłem to kiedyś do JT, więc gdyby to była kwestia AC to raczej by zadziałało. To raczej nie
  • Odpowiedz
Prąd płynący przez uzwojenie pierwotne to jakieś 10 - 13 uA, bo taki prąd zmierzyłem, chociaż to robiłem między mną i L, a teraz podłączyłem to między L i N, więc prąd może tam płynąć 10 albo i 13 x większy (do 180 uA).

@DzikiBomber: To już nawijałem skrętkę na przewód i świeciło. Na DC też świeci. Na transformatorze też działa.
  • Odpowiedz