Wpis z mikrobloga

#homeassistant

Jak szybko żarówki LED na zigbee zmieniają jasność światła po włączeniu zwykłym włącznikiem światła? Czy to jest czas typu 1-2 sekundy czy dłużej? Mam na myśli sytuację kiedy w HA wyzwalacz z harmonogramu ustawia światło na przyciemnione kiedy żarówka jest wyłączona, a potem klikając klasyczny włącznik zapala się światło.
Nie wiem w ogóle czy to tak może działać jak myślę, nie miałem jeszcze lamp na zigbee.
  • 11
  • Odpowiedz
@KokiX: Jak wyżej, odbywa się bez lagów. A jak chcesz ocenić samemu, to pobaw się na wystawie w Ikei systemem Tradfri, bo właśnie na Zigbee to siedzi.
  • Odpowiedz
Mam na myśli sytuację kiedy w HA wyzwalacz z harmonogramu ustawia światło na przyciemnione kiedy żarówka jest wyłączona, a potem klikając klasyczny włącznik zapala się światło.


@KokiX: @PaaD: @9866666 Nigdy tego nie zrobi, niezasilona żarówka przegapi polecenie i tyle. A to pół biedy, żarówki to repeatery sygnału więc jak będziesz je wyłączał z zasilania to duża szansa że inne losowe urządzenia też stracą połączenie z siecią. Nie
  • Odpowiedz
Nie używa się żarówek Zigbee z klasycznymi włącznikami.


@dran2: no właśnie to wątek który próbuję rozkminić. Wychodzi na to, w puszkach powinno się spiąć przewody na stałe, a w puszcze zamontować coś w stylu przełącznika sceny. Tylko są takie pasujące do klasycznych puszek?

Mocno spodobało mi się sterowanie w HA plus sceny w jednym pokoju ale w reszcie w tym salonie to zaczyna się robić spory
  • Odpowiedz
  • 3
@mirekwirek IMO jak jesteś na etapie adaptacji istniejącej instalacji to najlepiej użyć przekażników dopuszkowych sterowanych klasycznymi włącznikami które już masz w tej samej puszce. Potrafią one zarówno sterować stanem fizycznym zamykając obwód, jak i logicznym przekazując stan pstrzyczków do serwera. Wtedy smartżarówki zasilasz na stałe tak jak mówisz i ich stanem sterujesz logicznie za pośrednictwem Zigbee i HA, a tam gdzie masz zwykłe żarówki sterujesz fizycznie zamykając obwód. Jedne i drugie
  • Odpowiedz
ale nie wiem czy można je ustawić w takim stanie.


@mirekwirek: Przekaźniki "bez n" tak nie zadziałają bo zasilają się z obwodu żarówki więc muszą być w niego wpięte. Szukasz czegoś z N, w zupełnej ostateczności na baterie jak HUE. Ja używam tego co akurat jest najtaniej na Allegro bo jestem dziadem, najczęściej jest to jakieś OXT ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@dran2: Tylko jak rozumiem, w puszkach nie mam N więc jest problem. Tego Hue czy OXT jest pełno. Podeślesz coś co używasz?

Ale właśnie mnie coś tknęło z tym Sonoff ZBMINIL. W przypadku żarówek Zigbee trzeba smotkować Lout z Lin. Napięcie do żarówki będzie szło cały czas, ale przełącznik będzie widział stany. Do tego trzeba dodać automatykę i... załatwione. Pytanie tylko czy jest jakaś prostsza i tańsza alternatywa (bo nie
  • Odpowiedz
Pytanie tylko czy jest jakaś prostsza i tańsza alternatywa


@mirekwirek: IMO nie. Te przekaźniki wcale nie są wiele droższe niż alternatywy a pozwalają ci zachować te pstryczki w ścianie które już masz. Ten HUE n.p. nie ma przekaźnika i jest na baterie ale tańszy dzięki temu nie jest, traktuj przekaźnik w "chińczykach" jako gratis :P
https://www.mediaexpert.pl/dom/inteligentny-dom/inteligentne-sterowniki/philips-hue-modul-przelacznika-sciennego?gad_source=1&gclid=CjwKCAjw7NmzBhBLEiwAxrHQ-chnti4o97Zr-IMKLx04XryJxzwGUv_jLAmXaeSNz_b7YX454A_zJRoCnqAQAvD_BwE
Ja ostatnio kupiłem coś takiego ale poważnie nie przykładam do tego wagi, wszystkie te przekaźniki działają mniej więcej tak samo, zgaduję że dzisiaj nie mam dwóch
  • Odpowiedz
@dran2: No właśnie zrobiłem "risercz" i nic takiego nie ma jak Philips Hue (może źle szukam). Z kolei jest on absurdalnie drogi. To Sonoff ZBMINIL wychodzi 1/3 taniej, mniejszy, nie ma baterii i ma więcej możliwości.

Ja ostatnio kupiłem coś takiego


Pociągnąłeś N do gniazdka? Kurdę, budując w ogóle nie myślałem o tym, że to może się kiedyś przydać
  • Odpowiedz
  • 0
@9866666 @PaaD
@mirekwirek:
@dran2
Mam przewody neutralne w kontakcie, wypróbuję więc przełącznik dopuszkowy obsługujący przyciski łącznika światła. Kupiłem już plafon na zigbee i chciałem tak zrobić, żeby po określonej godzinie światło w łazience uruchamiało się przyciemnione. Myślałem, że jest jakaś możliwość kolejkowania poleceń zmiany ustawień światła kiedy urządzenie jest offline i w przypadku przywrócenia zasilania urządzenia, komenda zostanie wysłana do urządzenia.
Opcja z modułem nie wygląda źle,
  • Odpowiedz