Wpis z mikrobloga

Barbara Nowacka o odchudzeniu listy lektur i wykreśleniu z niej Jacka Dukaja:

- Lista lektur była gigantyczna i niestety nieczytana. Były pewne pomysły indoktrynacyjne, na przykład w ostatnich latach powkładano poezję niejakiego (Jarosława Marka) Rymkiewicza. Eksperci bardzo rekomendowali usunięcie. Podpisałam dokument, gdzie pan Rymkiewicz czy pan (Jacek Józef) Dukaj się nie pojawiają – mówiła.


I tym samym bombelki w liceach zamiast faktycznie czytać coś nowego, co może zachęci ich do współczesnych pisarzy, będą czytać Lalkę i Kordiana. Znaczy będą czytać bryki, bo takich co faktycznie czytają lektury od deski do deski jest minimum. Niezła decyzja. Całkiem #!$%@?.

źródło: https://wiadomosci.wp.pl/skomentowali-odchudzona-liste-lektur-glupiej-sie-nie-da-7040160950627072a

#ksiazki #polityka #edukacja
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Andrzej_Buzdygan: słaby ruch z odchudzaniem listy lektur. skoro nastolatków przerastają wspomniane Lalka czy Kordian, to zdecydowanie jest gdzieś popełniany błąd. po stronie rodziców lub systemu nauczania


A Ty po pracy też masz do przeczytania średnio kilkadziesiąt stron jakieś książki o niczym? Błąd jest taki, że to właśnie nastolatek jest zmuszany do czytania tych książek o niczym. Bardzo dobry pomysł z odchudzaniem listy lektur.
  • Odpowiedz
I tym samym bombelki w liceach zamiast faktycznie czytać coś nowego, co może zachęci ich do współczesnych pisarzy, będą czytać Lalkę i Kordiana. Znaczy będą czytać bryki, bo takich co faktycznie czytają lektury od deski do deski jest minimum.


@Andrzej_Buzdygan: nieśmiało przypominam, że wykreślenie pozycji z listy lektur nie oznacza zakazu jej czytania. Bombelki, które czytają i są zainteresowane SF, prędzej, czy później na Dukaja trafią i może im podpasuje.
  • Odpowiedz
@pyra_wykop: A mnie Kordian nie odrzucał bo nie czytałem i nie planuję. Nie czytam literatury starszej niż pozytywistyczna z zasady a i pozytywistyczną bardzo wybiórczo. Powód jest zasadniczy:
Czytanie literatury ma uczyć języka polskiego a nie historii literatury - a dziś ma być dla mnie przyjemne a nie skrajnie nudne.
Bo właśnie to jest podstawowym błędem. Pewna część naszej populacji czyta składając wyrazy z liter, a dość znaczna to funkcjonalni
  • Odpowiedz