Wpis z mikrobloga

Dlaczego lewicowe poglądy polityczne są niepoprawne?

Dziś nie będzie o polityce a o języku polskim. Otóż przyjęło się w języku, że wszystko co jest dobre i w porządku uznaje się jako prawe. Np. mówi się często prawy gość, czyjaś prawa ręka, prawilnie, a nawet sam zbiór zasad w państwie nazywa się prawo. W związku z czym, jeżeli porównujemy coś do prawej strony to wiadomo, że jest to porządne, nie zawodzi, przestrzega zasad, jest zdrowe i silne, można na nim polegać.
Z kolei gdy mówimy o lewej stronie to prawie zawsze mamy na myśli coś kiepskiego, psującego się, bylejakiego. Mówi się przecież np. lewe zaświadczenie, lewizna w robocie, mieć dwie lewe ręce albo lewatywa itp. W związku z czym przyrównując coś do lewej strony od razu mówimy, że jest to "do dupy", nie działa jak powinno, psuje się, oszukuje nas, jest słabe.
Czy zatem poglądy polityczne są wyjątkiem? Wnioski pozostawiam Wam.
(zdjęcie przypadkowe)

enten - Dlaczego lewicowe poglądy polityczne są niepoprawne?

Dziś nie będzie o polit...

źródło: Zrzut ekranu 2024-06-15 o 22.15.56

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@model_wygenerowany_na_wykoppl: Nie, nie potwierdzam. Nie uważałeś na polskim. Mówi się LAWEnda, nie LEWonda. Gdyby lawenda śmierdziała i była chwastem to pewnie nazywałaby się LEWOnda. Natomiast przedrostek "lawe" nie ma nic wspólnego z lewą stroną. Lawe bierze się od lawy i oznacza coś intensywnego, energicznego jak np. lew lub lawenda. Nawet po angielsku miłość to lowe, natomiast lewizna to left - czasami język angielski bywa bardziej precyzyjny w określaniu pewnych językowych
  • Odpowiedz
@enten: Jakie to jest pierdzielenie xD podział lewica prawica wziął się z monarchii parlamentarnej. Po prawej stronie zasiadali monarchiści, a po lewej republikanie. A ten pierdzieli o języku polskim xD
  • Odpowiedz
  • 1
Po prawej stronie zasiadali monarchiści, a po lewej republikanie.


@Jariii: A myślisz, że dlaczego monarchia usadziła ich akurat po lewej stronie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@enten: Terminy „prawica” i „lewica” w polityce mają swoje korzenie w rewolucji francuskiej (1789–1799), kiedy to w Zgromadzeniu Narodowym przeciwnicy monarchii (rewolucjoniści) zasiadali po lewej stronie sali, a obrońcy starego porządku (konserwatyści) po prawej stronie.
W wielu kulturach prawa ręka była uważana za bardziej dominującą, czystą i godną szacunku. Lewa ręka często była zarezerwowana do mniej godnych zadań.
Praworęczność dominuje w populacji ludzkiej, co dodatkowo wzmacnia pozytywne konotacje związane z
  • Odpowiedz
  • 1
@qeti: To chyba też nie uważał ale na lekcjach historii. Hell odnosi się do Hellady czyli straożytnej nazwy starożytnej Grecji czyli kolebki współczesnej cywilizacji i nauki. W związku z czym heliocentryzm odnosi się do poglądu ukutego jeszcze w tamtych czasach, ponieważ Grecja była centrum świata. Nawet nasz półwysep helski to luźne nawiązanie do półwyspu peloponez (tylko oczywiście w miniaturowej wersji)
  • Odpowiedz
@enten: dla mnie zawsze myślenie "niech będzie tak jak było" śmieszyło. Swiat idzie do przodu, tradycja przestaje mieć rację bytu. I bardzo dobrze.
Mi prawica zawsze kojarzyła się z rozpaczliwą próbą zatrzymywania (korzystnych) zmian, które i tak nastąpią.
Porównując ideologię do człowieka - prawica to taka przygłucha babcia, która wymyślała na komputery i technologię, a i tak (z trudem bo z trudem) przyzwyczaiła się do smartfona i zamknęła dupę.

A
  • Odpowiedz
  • 1
@model_wygenerowany_na_wykoppl:

wskazującym na pochodzenie z miejscowości o nazwie Lewandów lub podobnej


No a skąd taka nazwa? Na 100% rosła tam kiedyś lawenda. Nigdzie nie napisałem, że chodziło o cechy charakteru, nie wiem co mi
  • Odpowiedz
  • 0
Porównując ideologię do człowieka - prawica to taka przygłucha babcia, która wymyślała na komputery i technologię, a i tak (z trudem bo z trudem) przyzwyczaiła się do smartfona i zamknęła dupę.


@Kotouak: Widzisz misiu, to czy komputery okażą się dla nas dobre czy złe, to się jeszcze okaże. Póki co nie minęło chyba nawet jedno pełne pokolenie o którym można by powiedzieć, że urodziło się i zmarło ze smartphonem w
  • Odpowiedz
No a skąd taka nazwa? Na 100% rosła tam kiedyś lawenda. Nigdzie nie napisałem, że chodziło o cechy charakteru, nie wiem co mi insynujesz.


@enten: Lewitów – pokolenie żydowskie[potrzebny przypis])
imienia Lew (spolszczona wersja imienia Leon)[potrzebny przypis])
lew – gatunek zwierzęcia drapieżnego[potrzebny przypis])
lewy – określenie strony (także znaczenia
  • Odpowiedz
  • 0
top dlaczego najwazniejszy organ, serce, masz po lewej stronie?


@model_wygenerowany_na_wykoppl: Oj misiaczku, nie wiem czy on taki najważniejszy. Nie wiem czy w ogóle można to nawet tak rozpatrywać. Fakt, że bez serca byś nie żył ale ja bym powiedział, że najważniejszy jest mózg, bo bez niego to ogólnie by Cię nie było.
Poza tym jest coś takiego jak sztuczne serce. Serce da się zastąpić, przeszczepić albo sztucznie wspomagać. Mózgu nie przeszczepisz a nawet jeśli to po przeszczepie to już nie byłbyś Ty tylko kto inny.
A tak poza tym po prawej stronie jest wątroba, która jest równie kluczowa dla ludzkiego życia i tak samo jak bez serca bez wątroby nie da się żyć. Trochę dłużej zajmie umieranie jak organ wysiądzie bo bez serca po prostu się udusisz a bez wątroby Twoja krew zwyczajnie stanie się toksyczna po entym okrążeniu żył w organizmie ale tak czy siak umrzesz.
W dodatku patrząc na stopień skomplikowania to również powedziałbym, że wątroba jest ważniejsza bo mimo że ją też da się przeszczepić, to już nie ma czegoś takiego jak "sztuczna wątroba" a jest
  • Odpowiedz
@enten: widzę duży strach przed nieznanym z ciebie bije. Typowe dla konserw, od zawsze tym gardzę.
Jak dla mnie, postęp zawsze był czymś atrakcyjnym a tradycja zawsze czymś złym, co trzeba niszczyć i wyśmiewać.
Ale "podziwiam" ten twój optymizm, że myślisz, że mnie do czegokolwiek przekonasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Odpowiedz
  • 0
Ale "podziwiam" ten twój optymizm, że myślisz, że mnie do czegokolwiek przekonasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Kotouak: misiu, świat istnieje od miliardów lat, ludzkość od setek tysięcy a cywilizacja od tysięcy. W tym czasie udało się opracować już całkiem fajne, "konserwatywne" rozwiązania, które sprawiają że ludziom ogólnie żyje się lepiej. Np. wiem już że lepiej jest hodować zwierzęta niż ganiać za nimi po lesie, dobrze jest myć ręce po podcieraniu tyłka, sprawdza się też jedzenie za pomocą sztućców a nie rękoma oraz bardzo fajnym konserawtywnym rozwiązaniem jest obróbka termiczna żywności.
Stare, konserwatywne rozwiązania. Nie twierdzę, że nie ma lepszych. Być może są. Ale ja po prostu lepszych nie znam i wolę w tej kwestii zaufać temu co sprawdzone niż na chybił-trafił testowac czy kurczak z rożna smakuje lepiej gdy na niego nasram, a później
  • Odpowiedz
@enten: czyli bolą cię przemiany społeczne, które według twojej mylnej opinii, zagrażają twojemu stylowi życia. Mówiąc prościej - przeszkadza ci, że ktoś nie jest tobą i tylko ty masz z tym problem. Typowe ¯\(ツ)/¯
A rzeczywistość to nie "puzzle" tylko klocki LEGO. Można zrobić co się chce, a nie to, co jest z góry narzucone, zatem owszem - można rozwalić coś, co się przejadło i postawić coś fajniejszego.
  • Odpowiedz