Wpis z mikrobloga

Moi teściowie mają mieszkanie które było własnościowe ale grunt pod to był współdzielczy, chyba wspoldzielczy ale teren należy do warszawskiego wawra wiec chyba tak. Sprawa ma się tak że teściowie skorzystali z bonifikaty żeby uwlaszczyc ten grunt i zdjąć hipotekę nałożona przez miasto i pojawia się pytsnie, po jakim czasie mogą przepisać to mieszkanie na córkę żeby nie zwracać tej bonifikaty. My chcemy to mieszkanie sprzedać i kupić większe, więc cel jest mieszkaniowy i niby wszystko powinno być ok ale może ktoś z was miał podobna sytuację i może opowiedzieć jak to wygląda w praktyce.

#warszawa #nieruchomosci #prawo
  • 9
  • Odpowiedz
  • 1
@PanKapibara: możesz mieć rację bo sam nie czaje co tam się, dzieje, nie zajmuje sie tym osobiście, wszystko dowiaduje się z drugiej ręki od teściowej. Miałem nadzieję że ktoś w tym belkocie odnajdzie swoją sytuację i coś podpowie
  • Odpowiedz
@komakow jeżeli chodzi o to, że grunt pod blokiem był przedmiotem użytkowania wieczystego, a potem doszło do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność (co działo się w ostatnich latach powszechnie), to żadnych ograniczeń nie ma i mieszkanie można darować córce choćby dziś.
Ale czy o to chodziło? Nie mam pojęcia.
  • Odpowiedz
  • 0
@PanKapibara: tak dokładnie o to chodzi. Grunt był przedmiotem użytkowania wieczystego i zmienił się we własność. Teściowa dostała bonifikatę i teraz martwi się że jeżeli daruje córce, a ta sprzeda to będzie musiała zwrócić bonifikatę. Moim jednak zdaniem nie będzie musiała bo przeznacza te pieniądze na zakup innego mieszkania o czym mówi ustawa. Pomijam już fakt że od 1 stycznia 2019 roku kiedy to uwłaszczenie weszło w życie minęło już 5
  • Odpowiedz
@komakow tej bonifikaty w przypadku opłaty przekształceniowej w ogóle nie trzeba zwracać, chyba że się podało nieprawdę na etapie wnioskowania o nią. Mieszkanie można było sprzedać czy darować dowolnej osobie dzień po zapłacie opłaty.
Termin 5 lat nie ma tu znaczenia, mylisz z kwestią tzw. ulgi mieszkaniowej, która dotyczy podatku i sytuacji, w której kupujesz mieszkanie za 500k, sprzedajesz za 600k i nie płacisz podatku dochodowego od tych 100k różnicy, o ile
  • Odpowiedz
  • 0
@PanKapibara: zdaje się że znów masz rację, poszperałem w necie opierając się ns tym co napisałeś i rzeczywiście tak to wygląda. Mam jeszcze pytanie czy zajmujesz się tym zawodowo? Potrzebowałbym kogoś kto uspokoi sumienie mojej teściowej, a nie jest to łatwe. Oczywiście odplatnie
  • Odpowiedz
@komakow zajmuję się tematyką pokrewną, więc takie kwestie po prostu wiem (na takiej zasadzie, na jakiej nawet chirurg wie, jak leczyć przeziębienie), ale nie obsługuję osób prywatnych niestety. Tbh nie potrzebujesz do tego prawnika, teściowa nieruchomości na córkę nie przeniesie bez notariusza i ten powinien jej wszystko wytłumaczyć.
  • Odpowiedz
Teściowa dostała bonifikatę i teraz martwi się że jeżeli daruje córce, a ta sprzeda to będzie musiała zwrócić bonifikatę.


@komakow: ale teściowa dostała bonifikatę tylko dlatego, że zapłaciła to jednorazowo pewnie. Taka bonifikata nie jest w żaden sposób cofana. To nie wykup mieszkania komunalnego tylko uregulowanie gruntów państwowych pod blokami. Nie było też żadnej hipoteki miasta, był tylko wpis roszczenia o zapłatę opłaty przekształceniowej.
  • Odpowiedz