Wpis z mikrobloga

Właśnie przesiadam się z Tabelau na PowerBI w nowej pracy i potrzebuję naprowadzenia na rozwiązanie problemu.

W jaki sposób mając wykres za dany okres, możemy stworzyć wizualizacje z wykresem, który pokaże 3 ostatnie tygodnie, ale możemy sobie strzałką kliknąć, żeby “przesunąć” zakres o 1 wstecz, czyli znika najnowszy słupek, a po lewej pojawia się najstarszy?

Nie szukam kogoś, kto odwali za mnie robotę, jakby ktoś powiedział mi choćby czego szukać na YT/Google, żeby to zrobić byłbym bardzo wdzięczny, bo Gugiel daje nie to czego szukam.

Zacząłem już naukę PowerBI na DataCamp/z materiałów do PL-300, podobnie przede mną książka do DAX, ale żeby czegoś się nauczyć na żywym organizmie wziąłem sobie taki “prosty” task na początek i mnie przerósł XD Z góry dzięki!

#powerbi #businessintelligence #analizadanych
skromny_chlopak - Właśnie przesiadam się z Tabelau na PowerBI w nowej pracy i potrzeb...

źródło: IMG_8342

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@skromny_chlopak: tak, tworzysz suwak (slicer) zawierajacy WeekNumber (kolumna brana z dim_calendar), a miarka stworzona jest tak by zmiana WeekNum na tym suwaku byla uwzgledniona na wykresie

Aha doczytalem i chyba kumam. Chcesz stworzyc suwak, ktory bedzie mial wartosci tylko NextWeek, PreviousWeek i przesuwal odpowiednio? Meh, bedzie z tym troche zabawy, userzy nie moga sobie sami ustawiac jaki chca week?
  • Odpowiedz
@peoplearestrange: tak, takie było wstępne wymaganie użytkowników. Jeśli tak jak mówisz dużo z tym zabawy, to pewnie przygotuję normalny slicer. Jak będzie parcie na suwak z relatywnym NextWeek, Previous Week to będę szukał dalej rozwiązania, jeszcze raz dzięki :)
  • Odpowiedz
@skromny_chlopak: niech sie najpierw naucza zwykle slicery obslugiwac, bo biznes ma to do siebie, ze kosmos by chcial, a potem zwykle filtry ich przerastaja, nie zresetuja ich i placza, ze zle wartosci sie wyswietlaja

W duzym skrocie, bo nie jestem dzis w pracy - mozesz stworzyc miarke ktorej rezultatem jest weeknum zgodnie z tym co na slicerze z data (nie wiem jaka jest, jak zwykle daty to musisz przeliczyc na
  • Odpowiedz
@peoplearestrange: Jestem naprawdę wdzięczny, bo przesiadka to rzecz bolesna, zwłaszcza jak narzędzia są "mało przekładalne" jak Tableau i PowerBI. To jak jutro zaimplementuję podstawową wersję z slicerem jak w przykładzie który podesłałeś, to spróbuję to zrobić tak jak mówisz. W danych mam weeknum, wiec powinno jakoś to pójść, jeszcze raz dzięki!
  • Odpowiedz
@skromny_chlopak z ciekawości. Co myślisz o PBI w porównaniu do Tableau? Zwykle ludzie przechodząc z jakichś qlikow czy tableau na PBI są zachwyceni ogromem możliwości. Czasem jednak zdarzają się tacy, którym się nie podoba i tyle.
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: Jestem zachwycony ogromem możliwości :D Tak jak mówisz, w Tableau często wracałem z danymi do poziomu "przed" Tableau, prościej było mi dostosować dane i miary np. w Pandasie/query SQL bo te kalkulacje w Tableau były nieintuicyjne.

Teraz wszystko ma sens, to co mnie ogranicza to jedynie wyczucie "jak najefektywniej / jak najprościej" coś zrobić - czy np. w wykresie na oś X wrzucić parametr i przełączać się slicerem, czy
  • Odpowiedz